Ulusal Elektrikli Tren Seti TCDD’ye teslim edildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sakarya’da Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal elektrikli tren heyecanı yaşandı. Tüm testleri muvaffakiyetle tamamlayan ulusal elektrikli tren, hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilmesi için gereken TSI sertifikasını da aldı. Ulusal elektrikli tren, bugün TCDD Taşımacılık’a devredildi. Sakarya Garı’na hareket eden trene hayli ağır ilgi gerçekleşti. Ulusal elektrikli tren setlerinin işletme suratı 160 kilometre, tasarım suratı ise 176 kilometre. İşletme gereksinimlerine nazaran bölgesel yahut şehirlerarası çalıştırılmak üzere 3’lü, 4’lü 5’li ve 6’li araç konfigürasyonuna sahip oldukları belirtildi. Programa katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, şu ana kadar 2 prototip ve 1 seri set olmak üzere toplamda 3 set üretilen ulusal elektrikli tren setlerinden, 2024 yılına kadar 4 set, 2025 yılı sonuna kadar 15 set olmak üzere toplamda 22 set üretileceği, 2030 yılına kadar da tren setlerinin sayısını 56 sete tamamlanacağının altını çizdi.

“HIZLI TREN ÇİZGİMİZİ 13 BİN 400 KİLOMETREYE, TOPLAM DEMİRYOLU AĞIMIZI İSE 28 BİN 600 KİLOMETREYE ULAŞTIRMAYI PLANLIYORUZ”

Programda konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bugün tüm testleri muvaffakiyetle tamamlayarak, hem ülkemizde hem de Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilmesi için gerekli olan TSI Sertifikasına sahip olan, ulusal elektrikli tren setlerimizi, TCDD Taşımacılık’a devrederek milletimizin hizmetine sunmanın haklı memnunluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Birinci yerli ve ulusal elektrikli tren setlerimizin teslimini yaptığımız bu değerli aktiflikte sizlerle bir ortaya gelmekten duyduğum memnuniyeti tabir ediyorum. Türkiye’nin dört bir köşesine birebir anda kazandırdığımız dev yapıtlarımız, milletimizin süratli, inançlı ve konforlu ulaşımına hizmet ettiği üzere Türkiye yüzyılının üzerinde yükseleceği büyük ve güçlü Türkiye’nin altyapısını da sağlıyor. Bakanlık olarak son 21 yılda ülkemiz ulaşım ve bağlantı altyapısına yaklaşık 193 milyar Dolar yatırım yaptık. Demiryollarında; yerli ve ulusal teknolojileri üretmek, sınır kapasitemizi genişletmek, mevcut sınırlarımızı rehabilite etmek, hizmet odaklı, akıllı ve katma pahalı nakliyecilik yapmak için adeta bir seferberlik başlattık. Bu devirde; demiryollarının tamamını yeniledik. Milletimizin yarım asırlık hayali süratli tren çizgilerini inşa ettik. Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir-İstanbul süratli tren sınırlarıyla ülkemizi Avrupa’da altıncı, dünyada ise sekizinci süratli tren işletmecisi ülke pozisyonuna yükselttik. Dünyanın en değerli projelerinden biri olan Marmaray ile iki kıtayı birbirine deniz altından bağladık. 2022 yılı prestijiyle 13 bin 128 kilometreye ulaşan toplam demiryolu uzunluğunu, dün açılışını yaptığımız Ankara-Sivas Süratli Tren Hattı’nın tamamlanmasıyla 13 bin 896 kilometreye, bin 460 km olan süratli tren sınır uzunluğunu ise 2 bin 228 kilometreye ulaştırdık. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın muştusunu verdiği Ankara-İstanbul Harika Süratli Tren Sınırı sayesinde Kızılay-Kadıköy ortasını da 80 dakikaya düşüreceğiz. 2053 vizyonumuz çerçevesinde süratli tren çizgimizi 13 bin 400 kilometreye, toplam demiryolu ağımızı ise 28 bin 600 kilometreye ulaştırmayı planlıyoruz. Türkiye’yi dünyanın önder ekonomileri ortasına yükseltecek, milletimizin hak ettiği dev projelerimizi, devlet aklıyla planlıyor, inşa ediyor ve dünyanın da hizmetine sunuyoruz. Bizim için durmak yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi dünyanın en gelişmiş 10 iktisadı ortasında hak ettiği yere yerleştirecek, Türkiye’ye ulaştırma ve bağlantı alanında çağ atlatan birçok dev yapıtlara imza atmaya devam edeceğiz. Bu, 21 yıllık bir istikrar seyahatidir. Yeni hayaller kurmaktan ve milletimiz için çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. Aziz milletimiz, bize her vakit güvendi. Biz de bu inançtan aldığımız güçle milletimize umut olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“2030 YILINA KADAR TREN SETLERİNİN SAYISINI 56 SETE TAMAMLAYACAĞIZ”

Ulusal elektrikli tren setleri hakkında bilgiler veren Karaismailoğlu, “Demiryollarında gerçekleştirilen tüm bu muvaffakiyetleri tekrar birebir periyotta gelişen yerli ve ulusal demiryolu sanayisiyle adeta taçlandırdık. TÜRASAŞ, ülkemizin gereksinimlerini karşıladığı üzere yabancı ülkelerin gereksinimlerine da karşılık verebilecek kapasitesiyle bugün bir dünya markası. Orta Doğu’nun en büyük raylı sistem araç üreticisi haline geldi. Ülkemizde ve Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilmesi için gerekli olan TSI Sertifikasına sahip olan ulusal elektrikli tren setlerimiz de tarihe geçerek, ulusal demiryolu sanayimizin ne kadar büyük bir gelişim gösterdiğinin en büyük delili oldu. Ulusal elektrikli tren setlerimizin işletme suratı 160 kilometre, tasarım suratı ise 176 kilometre. İşletme gereksinimlerine nazaran bölgesel yahut şehirlerarası çalıştırılmak üzere 3’lü, 4’lü 5’li ve 6’li araç konfigürasyonuna sahip. 5’li araçlı konfigürasyonunda yolcu kapasitesi 324’tür. Bunun yanında yolcular için seyahat esnasında rahatlıkla kullanabilecekleri Wi-Fi erişimi, yolcuların yiyecek ve içecek gereksinimlerini çarçabuk karşılayabilecekleri mutfak kısmı ve yiyecek içecek otomatları bulunmaktadır. Ayrıyeten bu araçlarda engelli yolcular için iki adet yolcu bölmesi ve tekerlekli sandalyeleriyle platformdan araca ve araçtan platforma indirilip bindirilmesini sağlayan engelli biniş sistemi ve bebek bakım odası da mevcuttur. Şu ana kadar 2 prototip ve 1 seri set olmak üzere toplamda 3 set üretilen Ulusal Elektrikli Tren setlerinden, 2024 yılına kadar 4 set, 2025 yılı sonuna kadar 15 set olmak üzere toplamda 22 set üreterek yolcu nakliyatının değerli bir muhtaçlığını karşılayacağız. 2030 yılına kadar da tren setlerinin sayısını 56 sete tamamlayacağız. Güzel uğurlu olsun” halinde konuştu.

“ÜLKEMİZ ARTIK SÜRATLİ TREN VE YÜKSEK SÜRATLİ TRENLERİNİ KENDİSİ ÜRETEBİLECEK DURUMA GELMİŞTİR”

Türkiye’nin artık süratli tren ve yüksek süratli trenleri kendisi üretebilecek pozisyonda olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “Milli elektrikli trenimizin proje geliştirme evrelerindeki bilgi birikimini kullanarak, birebir araç platformunu işletme suratı 225 kilometre olan ulusal süratli tren tasarım çalışmalarımız da devam ediyor. İnşallah, ulusal süratli trenimizin araç gövde imalatına da 2023 yılında başlayacağız. Gururla belirtmek istiyorum ki; ülkemiz artık süratli tren ve yüksek süratli trenlerini kendisi üretebilecek duruma gelmiştir. Ülkemizin eşsiz coğrafik pozisyonundan da yararlanarak; lojistikte global ve bölgesel bir merkez haline gelmek, Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ışığında karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu ve haberleşme ağımızı; ekonomik, aktif, verimli, emniyetli, etrafa hassas ve afetlere sağlam halde daha da geliştirmek, temel önceliğimizdir. Bugün Türkiye her türlü zorluğu aşabilecek güçtedir. Biz de bundan aldığımız inanç ve ilhamla yürüttüğümüz çalışmalarla geleceğe, üretime, istihdama, refaha, kalkınmaya yol açıyoruz. Türkiye’nin yolunu açıyoruz” sözlerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ 30 YILIN YATIRIMLARINI DA BİR BİR PLANLADIK”

Tüm ulaşım hizmetlerini artırarak dünyada en süratli gelişen ülkelerden biri olunduğunun altını çizen Karaismailoğlu, “Yenilikçiliği kendine düstur edinen ve gelişime açık olarak farklılığı yakalayan ülkelerin aşamayacağı hudut, açamayacağı kapı yoktur. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın sıklıkla vurguladığı üzere; hayal etmek, büyük düşünmek ve adım atmak Bütün problem bu. Tüm ulaşım hizmetlerini katbekat artıran siyasetler ve faaliyetlerle, dünyada en süratli gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik. Önümüzdeki 30 yılın yatırımlarını da bir bir planladık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Türkiye Yüzyılı vizyonunu yatırımlarımızla hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bölümün önünü açmak için attığımız bu adımları bundan sonra da artırarak sürdüreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, daima birlikte çok daha hoş hizmetlere imza atacağız. 14 Mayıs’ta Hem Cumhurbaşkanımızı hem de meclisteki vekillerimizi seçeceğiz. Bugüne kadar yakalanan bu istikrarın ve yatırımların devamı için bizim yola Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan ile devam etmemiz gerekiyor. Aziz milletimizin dayanakları ve dualarıyla birlikte son 21 yılda Cumhuriyet tarihinde yapılan yatırımların katbekat fazlasını yaptık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, yılların ihmaline son verirken, Türkiye’yi geleceğe taşıyan, çağ atlatan projelere imza attık. Türkiye’ye adanmış bu seyahatimizi, 14 Mayıs sonrasında da onun liderliğinde, Türkiye sevdasıyla, ülkemizin her karışı için tıpkı azim ve kararlılıkla, daha fazlasını yapmak için sürdüreceğiz. Ülkemizin geleceğini aydınlatmayı da, en süratli ve en hakikat biçimde sürdüreceğiz. Başladığımız projeleri planlamamıza uygun biçimde birer birer milletimize sunacağız. İnsanımızın gereksinimlerine karşılık veren, süratli, emniyetli ve konforlu ulaşım ağını tesis edene kadar durmayacağız. Gerçek adımlarla yola devam edeceğiz. Bu his ve fikirlerle birinci yerli ve ulusal elektrikli Tren setimizi ülkemize kazandırarak bu işten alnının akıyla çıkan TÜRASAŞ ailesini canı gönülden tebrik ediyor muvaffakiyetlerinin devamını temenni ediyorum. Milli elektrikli trenimizin başta TCDD Nakliyat ailesi olmak üzere tüm milletimiz ismine hayırlara vesile olmasını diliyor, bu güzide projede emek harcayan en alt kademesinden en üst kademesine, personelinden mühendisine herkese teşekkür ediyorum” kelamlarına ekledi.

KAYNAK: İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ulusal Elektrikli Tren Seti TCDD’ye teslim edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin