İbrahim Kalın: Batı dünyaya yabancılaşıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Alman Die Zeit gazetesine mülakat verdi.

“Birkaç hafta evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CNN Türk’e verdiği bir röportajda, Türkiye’nin 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerle Batı’ya, Batı’nın ne dediğini Türkiye’nin umursamadığına dair bir ileti vereceğini söyledi. Bu ne manaya geliyor?” sorusu üzerine Kalın, son yıllarda Avrupa ve ABD’deki birtakım siyasetçiler tarafından Türk demokrasisine, yapılan seçimlere ve şahsen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik kelamlı akınlar olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşta Rusya’ya yaptırım uygulamama siyasetinin eleştirildiğini belirten Kalın, “Türkiye ile AB ilgilerinde AB üyeliği ve vize serbestisi üzere hususlarda verilen kelamlar tutulmadı. Bu durum ülkenin tamamında, AK Parti ve öteki tüm siyasi partilerde Batı’ya karşı güvensizliğin artmasına yol açtı. Sayın Cumhurbaşkanımızın demek istediği kendi ülkemizdeki seçimlere odaklanıyoruz. Diğer ülkelerin ne dediği ile ilgilenmiyoruz” tabirlerini kullandı.

“BATI, DÜNYANIN GERİ KALANINA YABANCILAŞIYOR”

“Ama Cumhurbaşkanının kelamını tekrar hatırlarsak, seçimlerden sonra Türkiye’nin Batı’ya yabancılaşmasının sonuçları ne olur?” sorusuna karşılık da Kalın, şunları lisana getirdi:

“Bence Batı, dünyanın geri kalanına yabancılaşıyor, birçok soruda denetimini kaybediyor. Ukrayna’daki savaş, Çin ile münasebetler, göç, terörle uğraş, dünyanın ekonomik yük merkezinin Batı’dan Doğu’ya kayması. Batılı çevrelerin birçoklarında stratejik fikir eksikliği olduğuna inanıyorum.

Avrupa her mevzuda ABD’nin müsaadeden mi gidecek? Yoksa Avrupa kendi fikrini, kendi iktisat siyasetini, kendi savunma siyasetini mı geliştirecek? ABD, Avrupa’nın tavrına nasıl cevap verecek? Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Çin ziyareti sırasında Avrupa için stratejik özerklikten kelam ederken başlattığı tartışmayı gördünüz. Bu büyük bir soru. Ve sonra Rusya ile nasıl başa çıkılacağı sorusu. Elbette biz dahil herkes Ukrayna’yı destekliyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü büsbütün destekliyoruz ve Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgaline karşıyız. Lakin artık savaşla nasıl başa çıkılacağı, farklı ülkelerin farklı yanıtlar verdiği bir soru. Rusya’ya karşı çok saldırgan olan birtakım ülkeler var.”

Kalın, hangi ülkeleri kastettiğinin sorulması üzerine de bunların hangi ülkeler olduğunun bilindiğini, isim vermeye gerek olmadığını söyledi.

Öte yandan Almanya ve Fransa üzere birkaç ülkenin bu savaşın ne kadar sürebileceğini merak etmeye başladığını aktaran Kalın, “Ve daha fazla soru soran öteki ülkeler de var. Öncelikle neden bu savaşın içindeyiz? Batı’da Çin ile nasıl başa çıkılacağı konusunda da büyük bir uyuşmazlık var. Kimileri çok agresif bir yaklaşım benimsiyor. Şimdi Rusya ile nasıl başa çıkılacağı konusunda bir tahlil yok ve Çin’e yönelik bu saldırgan hali şimdiden görüyoruz. Bundan çok kaygılıyız. Tüm bu alanlarda, Avrupa’nın kendisini 21. yüzyılda global bir oyuncu olarak nasıl pozisyonlandırmak istediğine dair bir tartışma var” sözlerini kullandı.

“BİZ NATO’NUN BİR KESİMİYİZ, AB’YE GİRMEK İSTİYORUZ”

Türkiye’nin bunda nasıl bir rol oynadığı sorusuna karşılık Kalın, “Müttefiklerimizle nasıl bir ortak geleceğimiz olduğu konusunda dürüst bir tartışma yapmak istiyoruz. Biz NATO’nun bir kesimiyiz, AB’ye katılmak istiyoruz lakin karşılıklı çıkar ve hürmete dayalı bir eşitlik bağlantısı istiyoruz. Hiyerarşi yok, paternalizmyok, eşitler ortasında bir ilişki” diye konuştu.

Türkiye’nin ihracatının yüzde 40’ının AB’ye yapıldığı, Türkiye’deki yabancı yatırımların yüzde 70’inin AB’den geldiği aktarılarak, “Bunu değiştirmek istiyor musunuz?” diye sorulması üzerine Kalın, “Avrupa bizim en büyük ticaret ortağımız, bu durumu korumak ve ticari bağları artırmak istiyoruz lakin geçmişte Türkiye’ye çok haksızlık yapıldığını düşünüyoruz. AB’ye üye olmadan Gümrük Birliği’ne giren tek ülkeyiz. Umarım bir gün AB’ye gireriz lakin bu olmazsa, dünyanın sonu değil” değerlendirmesinde bulundu.

Kalın, “Türkiye, Ukrayna’daki savaşla gayrette Batı için de kıymetli bir rol oynuyor. Aracı olarak hareket etmek sizin stratejiniz miydi yoksa diğer seçeneğiniz yok muydu?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Bazen beşerler bizim Rusya ile ilgilerimizin nasıl olduğunu anlamıyor. Rusya ile her hususta hemfikir olduğumuzu düşünüyorlar. Ancak o denli değil. 2014’te Kırım’ın ilhakını asla tanımadık. Ve bu mevzuyu Ruslarla tekraren tartıştık. Suriye’de de her vakit tıpkı fikirde değiliz. Esed rejimini desteklemiyoruz, meşruiyetini tanımıyoruz. Wagner paralı asker kümesinin Mali, Libya ve Ukrayna’da yaptıklarını onaylamıyoruz. Tüm bu alanlarda anlaşmazlıklarımız var, fakat Rusya ile uzlaşmanın ve yeterli münasebetler kurmanın bir yolunu buluyoruz.”

“HİÇBİR ÜLKEYE BAĞIMLI OLMAK İSTEMİYORUZ”

“Türkiye gelecekte de Doğu’ya yönelmeye devam edecek mi?” sorusu üzerine ise Kalın, “Dış politikayı sıfır toplamlı bir oyun olarak görmüyoruz. NATO üyesi olmamız ve AB’nin bir modülü olmak istememiz, Rusya, Çin ve Körfez ülkeleri ile düzgün ekonomik yahut siyasi alakalara sahip olamayacağımız manasına gelmez. Rusya ve Çin ile ticaret yapıyor olmamız, Avrupa ile ticaretimizi bırakacağımız manasına gelmiyor. Dünyada olup bitenleri elbette takip ediyoruz. Bu yüzden kendi siyasetimizi geliştiriyoruz. Hiçbir ülkeye bağımlı olmak istemiyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’nin 20 yıldır iktidarda olduğu söz edilerek “Bugün ülkeyi nasıl görüyorsunuz?” sorusuna karşılık Kalın, “Türkiye 20 yıl öncesine nazaran çok daha güçlü. Savunma endüstrimiz son birkaç on yılda büyük adımlar attı. Altyapımızı geliştirdik ve yeni teknolojiler geliştiriyoruz. Güç bölümünde yenilenebilir güçlerin hissesini artırıyoruz. Kısa mühlet evvel Karadeniz’de büyük bir gaz yatağı keşfettik ve daha fazlasını keşfetmeyi umuyoruz. Üniversitelerimize, hastanelerimize bakın. Bütün bu alanlarda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği sayesinde ihtilal niteliğinde değişimler gördük” tabirlerini kullandı.

Kalın, “Bu seçim için yapılan anketler, muhalefet adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile yakın bir yarış gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar kazanacağını düşündüren ne?” sorusu üzerine de “Yaşam standartlarını düzgünleştirdi ve milyonlarca insanı yoksulluktan kurtardı. Son 20 yılda 1970’ler, 1980’ler ve 1990’lardaki üzere Türkiye’ye diz çöktürecek büyük bir siyasi ve ekonomik kriz yaşamadık” dedi.

“YÜKSEK ENFLASYON TEK SORUNUMUZ”

“Affedersiniz lakin Türkiye bir krizin ortasında, ekonomik durum son derece gergin” denilmesi üzerine Kalın, şunları söyledi:

“Şu andaki asıl sıkıntımız bu. Bakın iki yıl pandemi yaşadık ve akabinde Ukrayna’da savaş geldi. Artık zelzelesi yaşadık. Lakin hiçbir vakit nüfusumuzun gereksinimlerini karşılamada sorun yaşamadık, elektrik ya da gaz kahrı yaşamadık ya da altyapı çökmesi yaşamadık. Bunların hiçbiri olmadı. Tek istisna, hakikaten bir sorun olan yüksek enflasyondur. Yüksek ömür maliyeti bir meseledir ve bununla gayret ediyoruz ancak gelişmeye bakarsanız enflasyon oranı düşüyor.”

“Hala yüzde 50’nin üzerinde. Bir de bunlar resmi sayılar, enflasyonu yüzde 100’ün üzerinde gösteren bağımsız sayılar var” sözlerine karşılık da Kalın, “Ekonomistlerimiz önümüzdeki 4-6 ayda enflasyonun düşmeye devam edeceğini söylüyor. Biz de düşük gelirli ailelerin ve bilhassa orta sınıfın yüksek enflasyondan etkilenmemesi için çalışıyoruz. Bu yüzden taban fiyatı yükselttik ve bu yüzden emekli maaşlarını yükseltiyoruz” dedi.

Kalın, “Şu anda para ünitesi yatırımlarla yapay olarak sabit tutuluyor, bunu uzun vadede sürdüremezsiniz. Ya seçimden sonra fiyatlar tekrar yükselirse?” denilmesi üzerine de “Aksine Cumhurbaşkanı Erdoğan kazanırsa enflasyonda düşüş eğiliminin devam edeceğine inanıyorum. Mevcut hükümet, enflasyonu düşürmek ve para ünitesini sabit tutmak için daha fazla tedbir alacak. Ve seçimden sonra daha fazla yabancı yatırım geleceğini düşünüyorum. Kimi yatırımcılar muhtemelen seçim sonuçlarının ne olacağını görmek için bekliyorlar, bunu anlayabiliyorum” ifadelerini kullandı.

“YA YATIRIMCILAR MUHALEFETİN KAZANMASINI BEKLİYORSA?”

İbrahim Kalın, “Yatırımcılar tahminen de muhalefetin kazanmasını bekliyorlar” tabirine, “Türkiye yatırım dostu bir ülke. Darbe teşebbüslerine, PKK terörüne ve yüksek enflasyona karşın tamamladığımız devasa projelere bakın. Az evvel uzaya birinci uydumuzu gönderdik, dronlarımız Ukrayna dahil savaşların tarafını değiştiriyor ve kendi elektrikli otomobilimizi üretiyoruz” karşılığını verdi.

“Ancak bu, temel muhtaçlıklarını karşılayamayan insanlara yardımcı olmuyor. Konrad Adenauer Vakfı’nın geçen yıl yaptığı bir araştırmaya nazaran Türk gençlerinin yüzde 73’ü imkan bulsa yurt dışında yaşardı. Gücü yetmiyorsa elektrikli otomobil olmasının gençlere hiçbir yararı yok. Bu problemleri nasıl ele alıyorsunuz?” sorularına karşılık Kalın, “Dün bir küme gençle beraberdik, görmeliydiniz. Gençler elektrikli arabalara meraklı. Bu ortada otomobilimiz da çok ucuz. Bu bir döngü, yakında bu yüksek enflasyondan çıkacağız” dedi.

“ERDOĞAN’IN KAYBETTİĞİNİ GÖSTEREN ANKETLERLER İÇİN NE DİYORSUNUZ?”

Kalın, “Her şey söylediğiniz kadar düzgünse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaybettiğini gösteren anketleri nasıl açıklıyorsunuz? Neden beşerler refah ve ilerleme vaadine inanmıyor?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Bakın demokratik bir yarış içerisindeyiz ve bu yarış şimdi bitmedi. En son 2018’de Cumhurbaşkanımız yüzde 52,6 ile seçimi kazandı, bakalım nasıl olacak? Fakat bu muvaffakiyet hikayesini devam ettireceğimize ve insanların ezici bir çoğunlukla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy vermeye devam edeceğine inanıyoruz lakin dediğim üzere bu demokratik bir yarış, başka adaylar kendi kampanyalarını yürütüyor. Bu yeterli. Seçmenler karar verecek.”

KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLER

“Yıkıcı sarsıntı, hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan takviyenin azalmasında nasıl bir rol oynuyor?” sorusu üzerine Kalın, zelzelede 50 binden fazla can kaybı yaşandığını hatırlattı. Kalın, “Gerçekten yıkıcı bir sarsıntıydı. Biz bu ülkede bu türlü bir şey görmedik. O vakitten beri bölgeye birçok kere gittik. Beşerler, hükümetin meskenlerini yine inşa etmesini bekliyor ve bunu yapacak gerçek kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu biliyorlar” diye konuştu.

“Ama bu yıkımın mümkün olmamasını sağlamak hükümetin vazifesi değil miydi?” sorusu üzerine Kalın, şunları söyledi:

“Depreme sağlam mesken imalinin uzun bir geçmişi var. Bu süreç AK Parti iktidara gelmeden çok evvel başladı. Sarsıntıya sağlam konut üretmekte hükümet, belediyeler, vatandaşlar ve inşaat şirketleri daima birlikte sorumludur lakin artık 650 bin yeni mesken inşa ediyoruz. Bir yıl içinde yarısı hazır olacak ve çok uygun, halka teslim edilecek. Zelzelenin olduğu tüm kentlerde her vakit çok fazla siyasi dayanağımız oldu ve dayanakta rastgele bir azalma görmüyorum. Tam bilakis, vatandaşlarımızın duygusu şu istikamette: Yaparsa Reis yapar. Bunu yapabilecek biri varsa, o da Erdoğan’dır.”

“SEÇİM SONUCU NE OLURSA OLSUN HÜRMET DUYARIZ”

Kalın, “Yurt dışında olduğu kadar muhalefette de hükümetin seçim mağlubiyetini kabul etmeyeceğine dair endişeler var. Ne düşünüyorsunuz?” sorusunu, “Son 21 yılda Cumhurbaşkanı Erdoğan birçok seçime, genel seçime, mahallî seçime, referandumlara katıldı. Bu seçim onun 17’nci seçimi olacak. Seçim sonucunu hiç sorgulamadı. Sonuç ne olursa olsun seçim sonucuna hürmet duyuyoruz” diye yanıtladı.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İbrahim Kalın: Batı dünyaya yabancılaşıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin