Binali Yıldırım’dan Kerem Kınık açıklaması: İstifa etmesi yerinde olur

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’dan, Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı.

Seçim atmosferinde yükselen tansiyonun süreksiz olduğunu belirten Yıldırım, “Seçim bitti gerginlik de biter, ondan sonra geçim sıkıntısına daha çok yoğunlaşırız” diye konuştu.

Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Üç periyodu geçenler de dahil toplam 65 arkadaşımız bu fasıldan liste dışı kaldı. 285 milletvekilimizden demek ki yalnızca 104’ü tekrar aday gösterildi. Yaklaşık olarak üçte ikisi değişti. Bu değişimde üç periyodun hissesi 65, geriye kalan 186 civarında da milletvekili olup da tekrar aday yapmadıklarımız var. Değişim ve gençleştirme. Sahanın talepleri dikkate alındı. Temayüller yapıldı, kurullar kıymetlendirme yaptı. Üçüncü bir gözle seçim bölgesinde yapılan araştırmalar, anketler dikkate alındı. İsim vermeden kimi milletvekili kentinizde bölgenizde görmek ister misiniz sorular soruldu. Mülakatlarda ‘siz olmasanız kim olurdu’ diye sorular soruldu. Emel alanda olabildiğince erişimi yaygın olan adaylar daha fazla takviye sağlayacak adaylar belirlemek. Bu doğrultuda üçte iki civarında bir değişim oldu. Her seçim periyodunda bu civarda olur bizde.

“NECMİ KADIOĞLU’NUN KENDİSİ KARAR VERDİ”

Necmi Kadıoğlu Beyefendi, Esenyurt’ta çok önemli karşılığı olan, halk tarafından sevilen bir arkadaşımız. Onun özeliyle ilgili husus olmuştu geçmişte. Belediye başkanlığını bırakmıştı. Artık o bahisleri tekrar gündeme taşıdılar, bunun üzerine kendisi karar verdi.

“GRUP BAŞKANVEKİLİ OLARAK VAZİFEYE DEVAM EDİYORUM”

Üç periyotta istisna uygulanmadı. Bütün isimlere, küme lideri, küme başkanvekilleri, genel lider yardımcıları. Ben partinin genel başkanlığını da yaptım. Burada bir karar alınırsa bu kararın sonuna kadar gerisinde olmak daha hakkaniyete uygun bir şey. O bakımdan rastgele derdimiz yok. Kaldı ki AK Parti’de siyaset yalnızca milletvekilliğiyle yapılmıyor. Ben genel başkanvekili olarak vazifeme devam ediyorum. Bizim partide milletvekili olursun, olmazsın, orta verip tekrar olursun. Siyaset uzun soluklu iştir. Kısa devirli değişikliklere takılırsanız siyaset yapmanız gereği kalmaz.

“HER GÜN İKİ İLE GİDİYORUM”

21 yıllık parti kuruculuğundan bugüne kadar devam eden ağır çalışmam var. Aday olmadı vaziyeti yönetim ediyor üzere diye bir algı olmasın. Her gün iki ile gidiyorum. Dün Kars ve Muş’taydım. Yarın Bilecik, Burdur, öbürüsü gün Isparta. Vatandaş öteki seçimlere nazaran biraz daha sakin. Seçmen ittifaklara nazaran kendini pozisyonlandırmış vaziyette. Son gün karar verecekler kesinlikle vardır.

“İLK CİNSTE BİZ SEÇİMİ ALIRIZ”

Seçimin birinci tıpta Cumhur İttifakı lehine biteceğine düşünüyorum. Birinci cinste biz seçimi alırız. Yapacak her vakit yeni şeyler vardır. Muhtaçlıklar değişiyor. İnsanların başlangıçta içme suyuna muhtaçlığı vardı, köy yollarına, okula muhtaçlığı vardı. Artık internet yetmiyor diyor. Kapasite artırın diyor köydekiler. Muhtaçlık çok. İnsan var olduğu surece muhtaçlıklar olmaya devam edecek. O muhtaçlıkları da önemseyen, yapma azminde olan takımlara da gereksinim var. Deneyimimiz var. Yalnızca kelam veren takımlar yok. Verdiği kelamları hayata geçiren iktidardan bahsediyoruz. 21 yıl dağ üzere problemleri dağ üzere projelere dönüştürmüşüz.

“İBB’DE 21 BİN KİŞİNİN İŞİNE SON VERDİLER”

Yerel idarelerde kısmi muvaffakiyetleri var. İstanbul ve Ankara’da. Orada kelamlarını yerine getirdiklerini düşünmüyorum. Projeler ne kadar gerçekleşmiş, açar bakarız. Performansları ölçecek bilgiler elimizde var. ‘Biz belediyeleri kazandık fakat namus kelamı sayın Kemal Bey’in, 1 tane çalışanı işten atmayacağız’ dediler. Yalnızca İBB’de 21 bin kişinin işine son verdiler. Yerine adam aldılar mı, aldılar. Bu hakkaniyete, adalete uygun bir şey mi? Çalışanların ekmeğiyle oynamak yakışmaz iktidar sahiplerine.

“BİZE MUHTAÇLIK OLURSA VARIZ”

Hayatım boyunca ferdî hesap yapmadım, gereksinim neresiyse hizmete hazır olduğumu sayın Cumhurbaşkanımız da bilir, partimiz de bilir. Ben bakan iken istifa ettim, istifa etmem gerekmediği halde İzmir seçimlerinde belediye lideri oldum. Daha sonra Meclis Lideri iken yeniden istifa ettim İBB Başkanlığı’na aday oldum. Partimin hangi alanda gereksinimim varsa hiç tereddüt etmeden o misyonu yerine getirmek için elimden geleni yaparım. Değerli olan 21 yıldır iktidarda olan AK Parti’nin ülkenin sıkıntılarını çözecek takımlar var. Bize gereksinim olursa biz de varız. Yoksa çok yetişmiş arkadaşımız var. Bizim de partide bir misyonumuz var. Şahsımla ilgili hiçbir talepte bulunmadım, bundan sonra da bulunmam.

“PKK ÜST SEVİYE TEMSİLCİLERİ KILIÇDAROĞLU’NA DAYANAK AÇIKLAMASI YAPTI”

Millet İttifakı’nın adayı sayın Kılıçdaroğlu. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusu 6’lı Masa’da toplanan parti liderlerinin 2021’de başladılar, Mart yahut Şubat sonu 2023’de bitirdiler. 21 ay toplandılar, dağıldılar. Aday belirlemek için. Baştan belirli olan adaya karar verdiler, ortaklar kaideler ortaya koydular. Sayın Akşener’in masadan ayrılıp dönmesinin kuralı olarak iki tane belediye liderini da yapıya monte ettiler. Bu biçimde sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıkladılar. Ne olduysa o andan itibaren oldu. Ondan evvel HDP kamuoyuna ‘adayımızı seçim tarihi muhakkak olmadan açıklayacağız’ dedi. Kılıçdaroğlu aday olduktan sonra aday çıkarmaktan vazgeçtiler. Dağdan, PKK üst seviye temsilcileri sayın Kılıçdaroğlu’na dayanak açıklaması yaptı. Suriye’dekiler açıklama yaptı. Avrupa’da, Amerika’daki yöneticiler açıklama yaptı. FETÖ’nün yurt dışındaki kaçakları açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu’nun kazanması için ne gerekiyorsa yapacağız dediler. Artık bu SİHA, İHA’lar zirvemizde bizi mahvediyor, bunların ortadan kalkması için lokal özerklik, eyalet sisteminin gelmesi için. Hapishanelerin kapılarının kırılıp Öcalan başta olmak üzere bütün teröristlerin dışarı çıkması için.

“BU ÜLKEYE YAPILACAK EN BÜYÜK KÖTÜLÜK”

Ortaklar içinde manevi, ulusal bedellere sahip çıkan da var. ’40 bin insanımızın kanına girdiniz, 15 Temmuz’a bu ülkeyi yaşattınız, sizin desteğinizle mi iktidar olacağız’. Bu türlü bir şey duydunuz mu? Paydaşlık yaptıklarının oylarına takviyesine talip olmaları nasıl oluyor? Giriyosunuz, muahede yapıyorsunuz, sizi destekleyeceğiz deniyor. Kim babası hayrına dayanak verir? Bu millet büyük bedel ödedi? Hem 15 Temmuz’da ödedi, 40 yılda ödüyoruz. Biz terörü 20 yılda ülkenin gündeminden çıkardık. Oy uğruna dağın takviyesini, FETÖ’nün dayanağına sessiz kalmak bu ülkeye yapılacak en büyük kötülük.

“HÜDA PAR’IN TERÖR HAREKETİ VAR MI?”

Hiçbir vakit HDP, Yeşil Sol Parti PKK’ya terör örgütü dememiştir ve PKK’nın hareketlerini de kınamamıştır. Millet İttifakı seçilirse silahlar bırakılacak diyor. Bu türlü bir kabiliyetiniz var idiyse bu kadar insanın hayatını kaybetmesine niçin sebep oldunuz? Türkiye’nin parçalanamaz bütünlüğü tehdit altında. Adamların koşulu ortada. Mahallî özerkliği istiyoruz dedi. HÜDA PAR’ın bir terör aksiyonu var mı? HÜDA PAR kim PKK kim? Özerklik istiyorsa halt etmiş! Bu milletin yüz yıl evvel yaptığı ahit var. Üniter devlet yapısı. Vatan toprağı bütündür. Bu bugün de geçerli. Terör örgütleri ve onların ardındakiler Türkiye’yi bölmek istiyorlar. Yüz yıl evvel de bölmeye çalıştılar, bu millet şahlandı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında kenetlendi. Artık yarım kalan hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bunu da içeriden adaylarla yapmaya çalışıyorlar. Terörle başaramadılar, 20 yıldır amansız gayret yaptık. Topraklarımızın dışında güvenlik bandı oluşturarak bu başarıyı elde ettik. Artık Suriye’den asker çekeceğiz diyor. Irak’ta ne işimiz var diyor. HDP tezkereye hayır oyu veriyor CHP de hayır oyu veriyor. Dış siyasette bakış açısı farklı değil.

“İSTANBUL SEÇİMLERİNİ KONUŞTUĞUMUZDA FARKLI İSTİKAMETE ÇEKİYORLAR”

Her şey seçim kazanmak değildir. Türkiye’nin vazgeçemeyeceği öncelikleri, temelleri vardır. Buralarda taviz verirseniz telafisi olmayan büyük bir zahmet yaşarsınız. Bu görüşmenin çay kahve içmekten ibaret olmadığını olağan insan zekası fark eder. Oturmuş, konuşmuşsunuz, ‘adayımız sizsiniz sizi destekliyoruz’ denmiş. Demek ki bir yerlerde anlaşıldı. İstanbul seçimleriyle ilgili konuşmak istemiyorum. Takip de etmedim. Fakat o işle ilgili ortalarında bir mutabakat olduğu haberlerini ben de duydum o devir. Meclis üyelerine, belediye takımlarına yönelik bir mutabakatları, onlara alan açacaklarına dair. Açtıklarını duyuyorum. İstanbul seçimlerini konuştuğumuz vakit farklı istikamete çekiyorlar.

“ÇOCUK MU KANDIRIYORSUNUZ?”

Ankara’nın belediye iktisadi teşekküllerinde CHP üyelerinin idare heyeti üyesi olduğunu biliyorum. PKK’lı olup olmadığını güvenlik ögeleri ortaya çıkarır. HDP terör örgütünden talimat alan yapı yalnızca güzellik olsun diye Kemal Bey’e dayanak oluyor. Çocuk mu kandırıyorsunuz, halka bu kadar hakaret olmaz.

“HDP ‘UNUTMAYIN SİZİ KİM KAZANDIRDI’ DEMEDİ Mİ?”

Bu seçim FETÖ’cüleri ve bölücü PKK terör örgütünü yasallaştırma seçimidir dedim. Onların takviyesini alarak seçim kazanmak onları yasallaştırmaktır. Belediye seçimlerinden sonra HDP ‘unutmayın sizi kim kazandırdı’ demedi mi? Biz memleketin selametini, huzurunu, güvenliğini konuşuyoruz. HDP başından beri ‘bizim terör örgütüyle alakamız yok, PKK; PYD; YPG; FETÖ terör örgütünü lanetliyoruz dese sıkıntı yok.

“BU SEÇİMİ BEKA SIKINTISI OLARAK GÖRÜYORUM”

İstanbul’a lider seçiyoruz dedim. Söylediklerimden ben sorumluyum. İşi niçin bu kadar farklı taraflara çekiliyor diye şahsen söyleyen benim. Genç seçmen kardeşimiz kararını rahatça verecek. Değişim istiyorsa, değişime, huzur, istikrar, deneyim istiyorsa bize verecek. Biz kimseye ‘illa bize oy vereceksin’ diye sav peşinde değiliz. Elbette herkesin aklı, fikri var. Bu seçimi beka sıkıntısı olarak görüyorum.

“AK PARTİ’NİN SEÇİMİ KAZANMASI SIRADANLAŞTI”

Bana nazaran kampanya sert geçmiyor geçmiş yıllara nazaran. Beşerler daha sakin, bu âlâ bir şey. Bunu iki türlü yorumlayabilirsiniz. Birincisi vatandaş emindir, kararını vermiştir. Kazanımlarını kaybetmek istemiyordur. Yahut umudunu kesmiştir. Yeniden gününü bekliyordur. Biz birinci ihtimalin daha kuvvetli olduğunu görüyoruz alanda. AK Parti kazanmaya alışık parti olduğu için. 15 seçimi her seferinde çıtayı yükselterek kazanmış. Seçim kazanmak sıradanlaştı. Bağırarak, çağırarak, tehdit ederek ruhsal üstünlük olmaz. “Bizim PKK’nın, FETÖ’nün takviyesine gereksinimimiz yok” İki söz. Bu açıklamayı yapamazlar mı? Terör örgütünün siyasi temsilcileriyle anlaşıyorsunuz. Dağa haber gidiyor. Diyorlar ki bu söylemi şimdilik durduralım deniyorlar.

“BİZİM PİS İŞLERLE İŞİMİZ OLMAZ”

İzah edemedikleri bir münasebet vardır. Bunların açığa çıkma telaşı vardır. Evvelden kendileri faş edebilir. Pis iş çok berbat bir tabir. Bizim pis işlerle işimiz olmaz. Lakin bu dark web denen dünyada olan şeyler. Parayı bastırıyorsunuz, birini infaz etmek istiyorsanız teknoloji müsait. Bizim bu türlü bir faaliyetimiz yok. Sayın Kılıçdaroğlu’nun telaffuzunu sorunlu görüyorum. ‘Ben YSK’ya güvenmiyorum’ dedi. Bu olağanüstü bahtsız açıklama. YSK çok partili hayatımızdan beri seçim yapıyor. İstanbul seçimlerinde benden önde olduğunu açıkladı. Bu türlü bir açıklama iktidara talip olan birinin söyleyeceği bir açıklama olmamalı.

YENİDEN REFAH PARTİSİ İLE GÖRÜŞME

Fatih Erbakan’la, sayın genel liderle görüşmeleri ben yürüttüm. Gittik, ziyaret ettik, birlikte yol yürüyelim dedik. Onlar da kabul ettiler. Bize iade-i ziyaret yapacaklardı. Parti yetkili heyetlerinde farklı sesler çıktı, işi biraz beklemeye aldılar. Bayana şiddetle ilgili, İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili farklı açıklamalar yapıldı. İletilerin karşılıklı irtibatında yanlış anlaşılmalar olduğu ortaya çıktı. Tekrar devreye girdik, düzelttik. Cumhubaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a tam takviye. Kendi dilekleri, kendi amblemleriyle girecekler, kamuoyu güçlerini görmek istiyorlar.

“ONLAR CHP’YE YASLANMIŞ DURUMDALAR”

HÜDA PAR’ın iki veyahut üç arkadaşa biz listelerimizde yer verdik. Onun dışında ittifak münasebetimiz yok onlarla. Cumhur İttifakı olarak 4 parti giriyoruz. Bu partilerin her biri kendi amblemleriyle giriyorlar. Millet İttifakı’nda o denli değil; bağımsız giren hiçbir parti yok. Onlar CHP’ye yaslanmış durumdalar. CHP’nin vekil listesinden kontenjan aldılar. YETERLİ Parti de 7 yerde dayanak verecek, 9 yerde CHP’den takviye alacak. Erzincan’da CHP güçlü UYGUN Parti değil. Erzincan’dan CHP’de birinci sıra, ikinci sıra ÂLÂ Parti. Orada ne GÜZEL Parti aldığı oyu ne CHP tam olarak aldığı oyu bilebilecek. Öbürleri seçime girmeden vekil çıkaran partiler.

“HÜDA PAR TERÖRE BULAŞSAYDI YANIMIZDAN YÖREMİZDEN GEÇEMEZDİ”

HÜDA PAR Lideri çıkıp açık söyledi. ‘Bizim terörle, Hizbullah’la bir alakamız yok, Türkiye’nin ayrılamaz bütünlüğü, üniter yapısıyla meselemiz yok” diye çıktı açıkladı. Bazen Hizbullah’la ilişkilendirilmeye çalışılıyor. Bir parti teröre bulaşmamışsa farklı bir şeydir. Terörün içinde parti olsa bizim yanımızdan yöremizden geçemez. Bize katkısı olacağını ümit ederek listelerimizde yer verdik. Göreceğiz. Olağan ki olacak. DSP de bizim listelerden girdi.

“SEN ALEVİ MİSİN DİYE SORDUK MU?”

Doğru bir şey değil. Kimsenin etnik kimliğini sorgulayamayız ki. Kim Alevidir, kim Sünnidir, kim Şiidir, kim Türktür, kim Kürttür. Madımak’ı hatırlayalım. Kim sordu ki Kılıçdaroğlu’na ‘sen Alevi misin’ diye. Biz sorduk mu? Bizim bu türlü bir adetimiz yok. Bizi birleştiren yaradanımız bir Allah. Peygamberimiz Hazreti Muhammed, kitabımız Kur’an-ı Kerim. Bunların üçü hepimiz için birdir. Bizi birbirimize bağlayan, kardeş yapan bu değerlerimizdir. Bu temeller üzerine beraberiz. Geçmişte mezhep savaşları, ta Kerbela, Avrupa’daki savaşlar. Bunların çok büyük bedelleri, yıkıcı sonuçlarını tarih boyunca yaşamışız. Küllenen yaraları açmanın faydası yok.

“BİRİ ÖZELLEŞTİRMEDEN, BAŞKASI DEVLETLEŞTİRMEDEN BAHSEDİYOR”

Bunların ortalarında birçok hususta mutabakat yok. Merak ediyorum, nasıl işleri yoluna koyacaklar. Biri özelleştirmeden biri devletleştirmeden bahsediyor. Paydaşlık yapıyorlar. Yarın hasbelkader kazara iktidara geldiler. Mesela zelzele konutlarını ücretsiz vereceğiz diyor Kılıçdaroğlu. UYGUN Parti ‘olur mu o denli şey, bütçe gerektiriyor, vakte yayacağız parayla vereceğiz’ diyor. Her baştan bir ses çıkıyor. Ali Babacan özgürleştirmeden yana. Bunlar bütün yap-işlet-devretleri gözden geçireceğiz diyor. Buraya yatırımcı gelir mi? Hukuk devleti unsurları tartışmaya açıldığı vakit yabancı da yerli de kaçar. Global bir belirsizlik var. Pandemi var, Rusya-Ukrayna savaşı var, etrafımızda istikrarsızlık var.

“KPSS İLE PUAN DURUMLARINA NAZARAN MUHTAÇLIKLAR DİKKATE ALINACAK”

Biz bir 15 Temmuz yaşadık. Bu ülke uçurumun kenarından döndü. Maalesef yabancı istihbarat örgütlerinin denetimindeki terör yapılanması ülkemizde bir kalkışma denemesi yaptı. Askerimizin tertemiz üniformasını kirletti. 251 insanımızı şehit etti. Bu yapılanma o kadar farklı bir yapılanma ki, bütün kurumlarda her yere nüfuz etmişler. Bu kaideler altında bir devletin çalışanların sadakatinden emin olması lazım. Siz kurumları teslim ettiğiniz, devleti teslim ettiğiniz takımda sadakat yoksa o ülkeyi yönetemezsiniz. Fevkalâde kaidelerde FETÖ yapılmasından kurumları kurtarmak için hem KHK kararları aldık, vazifeden uzaklaştırdık, itiraz komitelerimizi kurduk. Bu arınma süreci tamamlandıktan sonra artık mülakat muhtaçlığı kalmadı. Çok sonlu özel alanlar haricinde. KPSS ile talepler ve puan durumlarına nazaran gereksinimler dikkate alınacak.

“KÖKTEN REDDETTİĞİ ŞEYE İKTİDAR OLMADAN SAHİP ÇIKTILAR”

Muharrem İnce de nasibini arıyor, biz de nasibimizi arıyoruz. Bizim 20 yıllık deneyimimiz var. Daha düzgün yönetiyoruz. Bunlar daha iktidar olmadan üleşmeye başladılar. Sayın Kılıçdaroğlu ne dedi? Partili cumhurbaşkanı olmaz, dedi. Ben tanımam dedim. Siz Türkiye’yi yönetmeye talipsiniz. Ben geleceğim, sistemi değiştirinceye kadar partimle bağlantım devam edecek. Kökten reddettiğin bir şeyi daha iktidar olmadan sahip çıkmak. Bunlar tekrar biz sistem değişikliğini yaparken birden fazla cumhurbaşkanı yardımcılığımızı öngörmemizi zalimce eleştirdiler. Tahminen 100’e yakın cumhurbaşkanı yardımcısı atayacaksınız dedi sayın Kılıçdaroğlu. Daha seçim kazanmadan 7 tane dağıttılar. Sayın Cumhurbaşkanımız 1 tane yardımcı ile götürdü. Türkiye’nin kaynakları, gereksinimlerinden çok daha fazla. Biz üç kat büyüdük. Büyümeyi yapmasaydık, yolarımızı yapmasaydık, ihracatı arttırmasaydık fakirlikte eşitliği sağlamış olurduk. Bizim kederimiz gelişmişlik, zenginlik ve adaleti sağlamak.

“SEÇİM BİTTİ Mİ GEÇİM KEDERİNE YOĞUNLAŞIRIZ”

Bana da Togg’u vermediler. Ben Başbakanlık yaptım. Paramla günü gelince alır kullanırım. Verseler olurdu. Zati Togg’u reddediyorlar. Fabrika nerede diyor, nerede otomobil diyor, teneke diyorlardı. Herşey siyaset değil. Siyasetimizi yapalım ancak ülkenin kazanımları. Savunma endüstrinde destan yazdık. Savunma sanayi bağımsızlıktır. Seçim bitti gerginlik de biter, ondan sonra geçim kederine daha çok yoğunlaşırız. 27. devir Meclisi çok hoş çalıştı. EYT’yi çıkardı, öğrencilere af çıkardı, icra belgelerini terkin etti, emeklilerin maaşlarını 7 bin 500’e çıkardı. 3600 katsayı işini halletti. Askerliği 6 aya indirdi. Yalnızca 5 yılda yapılanların birkaçını söyledim.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Binali Yıldırım’dan Kerem Kınık açıklaması: İstifa etmesi yerinde olur

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin