Bakan Varank açıkladı: Zelzele bölgesindeki KOBİ’lere 75 bin liralık dayanak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunduğu Başşehir Kulisi’ne konuk oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yaraları sarmaya devam ediyoruz. Sarsıntıda iş yerleri hasar gören ve bu şiddetli kaidelere karşın işlerine devam eden KOBİ’lerimizi yalnız bırakmıyoruz. KOSGEB aracılığıyla bu işletmelerin; bakım, tamir, işçi üzere gereksinimlerine 75 bin lira takviye sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

14 Mayıs seçimlerine ait konuşan Bakan Varank, “Vatandaşımız, Cumhurbaşkanımızın yaptığı hizmetleri görüyor. Vatandaşlarımız bizi motive ediyorlar. 21 yıldır taş üstüne taş koymanın kaygısındayız. Bursa’dan örnek verirsek 80 yıldır görülmeyen yatırımlar bizim vaktimizde yapıldı. Yatırım ve hizmet siyasetinin karşısında ise bir yıkım grubu var. Türkiye’nin elde ettiği kazanımların kaybedilmesinin dışında Türkiye’yi tehlikeli bir sürece sokmanın derdindeler” dedi.

Türkiye’nin arabası TOGG ile ilgili bilgiler de veren Bakan Varank, Elektrikli arabaların gündeme geldiği bir devirde TOGG ile pazara giriş yapıyoruz. Milletimiz bu işi çok sahiplendi. Yıllardır ezilmiş, hakir görülmüş, Türkiye’ye dudak bükenler oluyordu. Lakin artık hem savunma endüstrinde hem uzay teknolojileri manasında bir çok üretim yaptık. Biz yapamayız, biz beceremeyiz diyenlere karşı en hoşunu biz yapabiliriz diyen bir proje olduğu için vatandaşımız sahiplendi. Dünyanın en çok ellenen arabası benim otomobilim olmuş bir rekor kırmışız. Biz bu türlü bir anlayışla devam ediyoruz. Seneye 60 bin TOGG üretimi yapmayı planlıyoruz. 10 yılda 5 farklı modelde 1 milyon aracın yollarda olmasını hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

Bakan Varank, kelamlarına şöyle devam etti: 

Biz sokakta öbür partileri göremiyoruz. Otomobillerini görüyoruz ancak muhalefetin temsilcilerini sokakta göremiyoruz. Seçimleri milletvekili olarak 300 üzerinde, Cumhurbaşkanlığı tarafında ise birinci tıpta seçimi alacağımızı düşünüyoruz.

PKK’nın her gün Türkiye ile açıklama yapması, İmralı’nın kapılarını kıracağız telaffuzları vatandaşlarımızı rahatsız ediyor. Koalisyon devirleri kirli pazarlıkların yapıldığı devirlerdi. 1 yıllık, 7 aylık hükümetlerin olduğu periyotları yaşadık Türkiye’de. Artık de PKK ile pazarlık yapılıyor. Kapalı kapılar ortasında bu pazarlık yapılıyor. KHK’lıları yani darbecileri, FETÖ’cüleri geri getireceğiz ne demek. Artık siz bu adamları yargının, polisin içine tekrar sokmayı düşünüyorsunuz. Demirtaş’ın içeriden çıkması için bize oy vereceksiniz açıklamalarını herkes gördü.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ KOBİ’LERE 75 BİN LİRALIK DESTEK

KOSGEB, zelzele bölgesinde imalat bölümünde faaliyet gösteren KOBİ’lerin bakım, tadilat, tamir, işçi, ham husus, materyal, teçhizat, donanım üzere masraflarının karşılanmasına katkı sağlamak hedefiyle 75 bin liraya kadar geri ödemeli takviye verecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in yeni dayanağını, canlı yayında açıkladı. Bakan Varank bildirisinde “Yaraları sarmaya devam ediyoruz. Zelzelede iş yerleri hasar gören ve bu şiddetli kurallara karşın işlerine devam eden KOBİ’lerimizi yalnız bırakmıyoruz. KOSGEB aracılığıyla bu işletmelerin; bakım, tamir, işçi üzere gereksinimlerine 75 bin lira takviye sağlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

AFET PERİYODU İŞLETME DESTEĞİ

KOSGEB dayanağı, 6 Şubat’ta yaşanan zelzeleler nedeniyle ilan edilen OHAL ve sonrasında kapsama alınan vilayetler ve ilçelerde geçerli olacak. Buralarda imalat dalında faaliyet gösteren KOBİ’lerin faaliyetlerinin aksamaması ve devamlılıklarının sağlanabilmesi için İşletme Geliştirme Takviye Programı kapsamında Afet Devri İşletme Takviyesi uygulamaya alındı.

KİMLER FAYDALANACAK?

75 bin lira üst limitli takviyeden, iş yeri hasar durumuna ait resmi makamlardan evrak alan işletmelerden; zelzele sonrası kurulan süreksiz nitelikteki çarşı alanlarında, sanayi sitelerinde faaliyet gösteren yahut NACE Rev. 2’ye nazaran Kısım C – imalat bölümünde faaliyet gösteren işletmeler faydalanabilecek.

NELER KAPSAMDA?

İşletmelerin; faaliyet gösterdikleri yapıların bakım, tadilat, tamirlerine ait hizmet alım sarfiyatları, istihdam ettikleri işçi sarfiyatları ve faaliyet mevzuları ile ilgili alacakları ile ham unsur, gereç, teçhizat, donanım üzere sarfiyatlarına dayanak verilecek. Masrafların büyük zelzele felaketinden sonra gerçekleşmiş olmasına bakılacak.

GERİ ÖDEMELER NASIL OLACAK?

Destek programı kapsamında yapılacak geri ödemeler; programın tamamlanma tarihinden itibaren 12 ayı ödemesiz olmak üzere, 4’er aylık periyotlar halinde 6 eşit taksitte yapılacak. Birinci taksitin geri ödeme tarihi, programın tamamlanma tarihinden sonraki 12 aylık süreyi takip eden birinci iş günü olacak.

BUGÜNE KADAR NELER YAPILDI?

KOSGEB, zelzelenin birinci gününden itibaren bölgedeki KOBİ’lere yönelik çalışmalar yürüttü. KOBİ’lerin süratle toparlanmaları maksadıyla işletmelerin KOSGEB’e olan 2023 yılı borçları ile felakette hayatını kaybeden işletmecilerin tüm borçları silindi.

ACİL DAYANAK KREDİSİ

Bölgede hasar gören işletmelerin faaliyetlerine dönmesi gayesiyle Acil Takviye Kredisi Programı başlatıldı. Bu durumdaki işletmelere ölçeklerine bakılarak 1 buçuk milyon liraya kadar süratli finansman imkânı sağlandı.

YAŞAM ALANI DESTEĞİ

Afet Periyodu Hayat Alanı Dayanağı ile de sarsıntı bölgelerindeki KOBİ’lere ve esnafa 300 bin liraya kadar geri ödemesiz konteyner dayanağı hayata geçirildi. Konteyner başına 30 bin lira olan dayanaktan işletmeler, 10 konteynere kadar yararlanabiliyor.

“DEPREM BÖLGESİNİ CABİZE MERKEZİ YAPACAĞIZ”

Depremden etkilenen 11 vilayetimizi cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Bölgeyi teşviklerden en fazla faydalanan bölge haline getirdik. Yeni yapılacak lojistik yatırımları, tarımla ilgili yeni çalışmalar master plan manasında yapılıyor. Seçimden sonra da peyder pey devreye almaya başlayacağız.

“15 MAYIS’TA MOTAMOT İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ”

Felaket tellalları bu ülkede her vakit oldu. Bilhassa seçim periyotlarında iktisattaki itimadı azaltmak için çalışıyorlar. Pandemi sürecinde bir risk yaşadık. Emtia fiyatlarında oynaklıklar oldu. Ukrayna-Rusya savaşı dünyayı bir türbülansa soktu. Son 5 yıl dünyada iktisadın türbülansa girdiği 5 yıl oldu. Biz bu süreci görece olarak yeterli geçirdik. Büyüme oranlarımız olumlu devam etti. 

Sanayinin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’dakti (GSYİH) hissesini yüzde 27’e çıkardık. Biz hangi projeleri uygulayacağımızı biliyoruz. 15 Mayıs’ta motamot işimizin başında olacağız. Bizin için rutine devam ediyor olacağız. Muhalefetin ise 15 Mayıs ile ilgili hiçbir gündemi yok. Bin tane vaat açıkladı. 

“TÜRKİYE EN AZ 2 YIL KAZANDI”

Türkiye alternatif üretici olarak dünya pazarında öne çıkmış durumda. Önümüzdeki devirde bu trendi devam ettireceğiz. Global şirketler Türkiye’ye gelip yatırım yapıyorlar. Uluslararası yatırımlar gelmeye devam edecek. Türkiye katma pahalı üretimde bir marka durumunda. 2023 yılı 2022’den daha güzel bir yıl olacak. 

Katma pahalı üretimi geliştirmek için sanayi bölgelerini devreye aldık. Kemal Kılıçdaroğlu vakit zaman açıklıyor. Biz aslında Ceyhan Petrokimya Sanayi Bölgesi’ni esasen kurduk. Bizim yaptığımız işleri vaat olarak ortaya atıyorlar. Biz yıllarca bekleyen Filyos Sanayi Bölgesi’ni devreye aldık. Biz firmamız burada çalışmaya başladı. Muhalefet bu tesisleri durdurmaya çalıştı. Karadeniz gazında TPAO bu tesisleri kullanmaya başladı. Bu da Türkiye’ye en az 2 yıl kazandırdı.

YERLİ ARABA TOGG’DA SON DURUM

Bu sene 28 bin TOGG üretilecek. Bunun 20 bini kurada hak kazananlara teslim edilecek. Biz üretim kabiliyetleri olan bir ülkeyiz. Bursa otomotiv üretiminde üs olmuş durumda. Biz de kendi arabamız olması gerektiğini düşünerek yola çıktık. Yanlışsız vakitte hakikat teknolojiye yatırım yaptık. Elektrikli bir araba ile yola çıkarak rekabetçi olduk. Bu proje birinci muvaffakiyetini bu türlü yaladı. Elektrikli arabaların gündeme geldiği bir periyotta TOGG ile pazara giriş yapıyoruz. Milletimiz bu işi çok sahiplendi. Yıllardır ezilmiş, hakir görülmüş, Türkiye’ye dudak bükenler oluyordu. Lakin artık hem savunma endüstrinde hem uzay teknolojileri manasında bir çok üretim yaptık. Biz yapamayız, biz beceremeyiz diyenlere karşı en hoşunu biz yapabiliriz diyen bir proje olduğu için vatandaşımız sahiplendi. Dünyanın en çok ellenen arabası benim otomobilim olmuş bir rekor kırmışız. Biz bu türlü bir anlayışla devam ediyoruz. Seneye 60 bin TOGG üretimi yapmayı planlıyoruz. 10 yılda 5 farklı modelde 1 milyon aracın yollarda olmasını hedefliyoruz.

“BATARYA MALİYETİ DÜŞTÜKÇE DAHA REKABETÇİ OLACAK”

Elektrikli araçlarda ÖTV oranı yüzde 10. Yerli elektrikli arabalar alındığında uygun finansman dayanağı verilecek. Bunun için BDDK gerekli adımları attı. Aracın yarı fiyatı finansman olarak verilecek. Bu araç kendi sınıfında (C Segment SUV) rekabetçi bir fiyat olarak pazara giriş yaptı. Bu aracın maliyetini oluşturan maliyetlerin biri batarya. Bu maliyet düştükçe fiyatlar da düşecektir. Daha da rekabetçi olacaktır.

“GEMLİK’İ İTALYA ZANNEDİYORLAR”

Ön siparişe 177 bin vatandaşımız başvurdu. Bu sene 28 bin, seneye 60 bin kişi TOGG sahibi olacak. Bu talep araç görünmeden oluştu. Artık aracımız sokaklarda vatandaşımız görüyor dokunuyor. Bu nedenle talep daha da artacaktır. Türkiye’nin Arabası projesini açıkladığımızda bize neler söylendi. Türkiye yapamaz, bu intihardır diyen iş insanlarımız oldu. 60 yıl evvel İhtilal arabası ile bir hayal kırıklığı yaşadık. Bu otomobil yolda kaldı diyerek projeyi adeta gömmüşler. Biz de bu mantıkla yaklaşsaydık yapamazdık. Fabrikanın varlığını bile hala inkar ediyorlar. Gemlik’i İtalya’da zannediyorlar. 

“YENİ YERLİ ARABA NİYETLERİ VAR”

Türkiye Avrupa’nın bir numaralı ticari araç üreticisi pozisyonunda. Yeni yerli araba niyetleri var. Görüşmelerimizi yapıyoruz. Biz ne vakit bir şey yapmaya kalksak bu olmaz demeye başlıyorlar. Bizi eleştiren, bizi doğruya yönlendiren muhalefetten asla çekinmeyiz. Fakat şuanda muhalefet ile kayıkçı arbedesi yapıyoruz. Bu türlü bir muhalefetle uğraşmak mümkün değil. 

“SİZ İTALYAN MISINIZ?

TOGG’un 115 tedarikçisinden 86’sı yerli. TOGG’un tedarikçileri ile sokakta karşılaşıyoruz. Bu bireylerle ‘Siz İtalyan mısınız’ diye şakalaşıyoruz. Lakin muhalefet ‘TOGG karın doyuruyor mu?’ diye soruyorlar. Tabiki doyuruyor. İstihdam sağlıyoruz, üretim sağlıyoruz. Ancak muhalefet bunu sorguluyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Varank açıkladı: Zelzele bölgesindeki KOBİ’lere 75 bin liralık dayanak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin