Bakan Dönmez: Güçte kelam sahibi ülkeler ortasına girdik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Dönmez, Eskişehir’in Günyüzü ilçesinde düzenlenen doğal gaz açma merasiminde yaptığı konuşmada, bu bölgede yaşayanları doğal gazla buluşturduklarını söyledi.

AK Parti Eskişehir milletvekili adayı olan Dönmez, iktidara geldiklerinde Türkiye’de bir elin parmaklarının sayısı kadar ilin doğal gaz kullandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bugün hamdolsun 81 kent merkezimizde 751 ilçemizde doğal gaz kullanılıyor. Artık sormak lazım; 5 nere 81 nere? O vakit bu 5 vilayetimizde yalnızca 50 ilçemiz doğal gaz kullanıyordu. 50’den 751’e çıkmışız. Bugün Günyüzü ile bir arada inşallah öğlenden sonra da Han ilçemize de doğal gaz vereceğiz, böylece Eskişehir’imizin neredeyse tamamına doğal gazı ulaştırmış olacağız. Geriye bir Seyitgazi kalıyor. Onun da çalışmalarını başlattık. Bu yıl sonuna kadar Seyitgazi’ye de doğal gazı götüreceğiz. Eskişehir’imize son 20 yılda toplam 5,3 milyar liralık güç ve doğal kaynaklar alanında yatırım gerçekleştirdik. Bu yıl yapılacak yatırımın meblağı ise 951 milyon lira. Yatırımlarla Eskişehir’imiz daha da gelişecek, daha da büyüyecek, marka bir kent olacak, üretimle, istihdamla kalkınacak. Eskişehirli hemşehrilerimiz kazanacak, ülkemiz kazanacak.”

Bakan Dönmez, 20 Nisan’daki merasimde, Karadeniz gazını 975 günde yani 2,5 yılda Türkiye’ye getirdiklerini, bunun bir dünya rekoru olduğunu lisana getirdi.

Bunun Türk beşerinin, Türk çalışanının, Türk mühendisinin başarısı olduğunu vurgulayan Dönmez, “Bu inanınca, isteyince, azmedince neler yapabileceğimizin çok hoş bir göstergesi.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğal gazla ilgili verdiği muştulara değinen Dönmez, şunları anlattı:

“O gün Sayın Cumhurbaşkanımız iki müjde verdi biliyorsunuz. Dedi ki ‘Bir, doğal gaz konutlarda bir ay müddetle fiyatsız olacak. İki, 25 metreküpe kadar mutfak ve sıcak su kullanımında kullanılan doğal gaz bir yıl müddetle fiyatsız olacak.’ Tek bir gayemiz var; o da milletimizin rahatını, milletimizin huzurunu sağlamak. Bizim icraatlarımızın ulaştığı yere muhalefetin hayalleri bile ulaşamıyor. Biz iş üretiyoruz, onlar laf üretiyor. Başkan masa başında değil, iş başında belirli oluyor. Boş lakırdılara artık milletimizin karnı tok. Muhalefet kendi ortasında birbirlerine mavi boncuk dağıtmaya başladı. Al gülüm ver gülüm yapıyorlar. Daha iktidara gelmeden bakanlıkları, kurumları paylaştılar. ‘Şurası senin, burası benim’ demeye başladılar. Devleti adeta arpalık gören bu zihniyetten bu memlekete hayır gelir mi? Diyorlar ki neymiş, 7 cumhurbaşkanı yardımcısı olacakmış. 7’si de öteki başta. 9’a da çıktı sayı. Daha ne vakit nerede durulacak aşikâr değil. Saklı ortakları da kendilerini aşikar etmeye başladı. Bir de HDP’leri var işte; bu ‘gizli ortak’ denen, artık açıktan iştirak yaptıkları. Bana nazaran de baş ortakları bu. Başkaları küsurat parti. Sonra PKK, FETÖ var. Türkiye’ye düşman kim varsa bu masada. Daha evvel birbirine düşman kim varsa da tekrar bu masada. Görüyorsunuz masada daima bir arbede, gürültü var. Biri masadan kalktı, sonra geri döndü. Öbürü diyor ki ‘İttifak ortağımız da olsa onlardan hesap soracağız.’ Anadolu’da meşhur bir kelam var, bilirsiniz. Bu yöre insanı da bunu güzel bilir. ‘Kavgalı meskene gelin verilmez.’ Arbede dövüş olan yere gelin bile verilmiyorsa biz koskoca devleti bunlara nasıl vereceğiz?”

“BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU?”

Dönmez, Günyüzü ilçesinin muhalefete gün yüzü göstermeyeceğini, 14 Mayıs’ta bir defa daha derslerini vereceğini söz etti.

Vatandaşların “Büyük ve güçlü Türkiye” diyeceğini kaydeden Dönmez, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Gönülden inanıyorum ki tekrar ‘Recep Tayyip Erdoğan’, bir sefer daha ‘AK Parti’ diyeceksiniz inşallah. Bu seçimde şuna karar vereceğiz. Karadeniz gazı devam etsin mi, bunun seçimini yapacağız. Nükleer santral devam etsin mi, bunun seçimini yapacağız. Togg, kent hastaneleri, yollar, köprüler, barajlar, havalimanları, fabrikalar, endüstriler devam etsin mi, işte bunun seçimini yapacağız. Bir konu daha var ki o da en değerlisi, beli kırılan PKK, kolu kanadı kırılan FETÖ tekrar dirilecek mi, onun seçimini yapacağız. Bugün terörden medet uman, iktidarı terörist örgütlerde arayan bir muhalefet var maalesef. Anlamak imkansız. Daha evvel masadan kalkanlar ne dedi, hepiniz biliyorsunuz. ‘Bizim olduğumuz masada terör örgütü de uzantısı da olamaz.’ O denli mi oldu? Olmadı alışılmış. Geçen İzmir’de gördünüz, HDP bayraklarının önünde konuştular. O vakit insanın aklına şu soru geliyor: Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? Ne demiş büyükler? ‘Ele verir talkını kendi yutar salkımı.’ Siyaset dürüstlük ister. İşte bu yüzden biz ne diyoruz; gerçek adam, yanlışsız vakit, doğruya yanlışsız AK Parti. AK Parti kelam verdi mi Sayın Cumhurbaşkanı’mız kelam verdi mi o işi artık bitti bilin.”

Dönmez, her gün bir projeyi devreye aldıklarına ve Türkiye’ye çağ atlatacak işleri hayata geçirdiklerine dikkati çekti.

Enerjide alınan aralara değinen Dönmez, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sizin iradeniz ve desteğinizle Türkiye artık güç konusunda kelam sahibi ülkeler ortasına girdi. Tüm dünyanın güç krizi yaşadığı bir periyotta biz güç merkezi olma yolunda süratle ilerliyoruz hamdolsun. ‘Türkiye Yüzyılı, gücün de yüzyılı olacak’ dedik, o denli de oldu. İki hafta evvel Karadeniz gazını karaya getirdik. ‘Yapamazsınız, çıkaramazsınız’ diyenlere inat hem de rekor bir müddette yerli gazımızı vatandaşımızın hizmetine sunduk. Artık bir müjde de petrolden verdik. Dün Sayın Cumhurbaşkanı’mız, ben de merasimde Karapınar’daydım, güneş santrali açılış projesi nedeniyle Cudi, Gabar’da günlük 100 bin varil petrol üretecek rezerve sahip yeni bir saha keşfettiğimiz muştusunu vatandaşımızla buluşturdu. Türkiye’mizin günlük petrol üretimi yaklaşık 80 bin varil. Yani an prestijiyle biz 80 bin varil petrol üretebiliyoruz. Pekala bu saha ne kadar üretecek? Günlük 100 bin varile kadar üretme imkanına sahibiz. Bugüne kadar adeta iğneyle kuyu kazarak bulduğumuz alanlardan daha fazla üretecek bu saha inşallah. Nerede keşfettik bu sahayı? Cudi’de. Bir vakitler teröristlerin cirit attığı o dağlarda. Artık belirli oldu mu, terör örgütünün başkanlarının her gün çıkıp da muhalefete takviye açıklaması yapması? Oralardan terörü sildik, kökünü kazıdık. Dağlardan taşlardan terörü arındırdık. Allah’a hamdolsun artık topraklarımızdan rahmet fışkırıyor. Yıllardır Türkiye’yi terör belasıyla uğraştırdılar. Milletimizin gücünü, kuvvetini, dikkatini buraya çektiler. Kaynaklarımızı heba ettiler. Geçen çıkmış terör örgütünün başkanlarından birisi ne diyor? Bakın ‘İHA’lar, SİHA’lar her gün zirvemizde. Burnumuz dışarıya çıkaramıyoruz.’ Daha da beter olacaklar inşallah. Köklerini kazıncaya kadar uğraşımız de devam edecek inşallah. Bu gayretin sürmesi için ne diyoruz, ‘AK Parti’ diyoruz. İşte bu yüzden ‘Cumhur İttifakı’, ‘Recep Tayyip Erdoğan’ diyoruz.”

Dönmez, geçen hafta Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde tarihi bir merasim gerçekleştirdiklerini, birinci nükleer yakıtın gelmesiyle bu alanın nükleer tesis statüsü kazandığını vurguladı.

Türkiye’nin nükleer güç sahibi ülkeler ortasına katıldığını aktaran Dönmez, “67 yıllık bir hayal gerçeğe dönüştü. Bunlar her bir vatandaşımızı gururlandıran, sevindiren dev projeler. Ardında emek, gayret ve inanç var. Geleceğimize ışık tutan bir vizyon var.” tabirini kullandı.

“ESKİŞEHİR’İ BİR YERDE DÜNYA LİGİNE ÇIKARTACAĞIZ”

Bakan Fatih Dönmez, yeni devirde Eskişehir’e kıymet katacak yatırımlarla geldiklerini, madenden teknolojiye, endüstriden tarıma birçok projeyi hayata geçireceklerini belirtti.

Eskişehir’in üretimiyle, teknolojisiyle, kültürüyle, sanatıyla isminden çok daha sık kelam ettireceğini anlatan Dönmez, şöyle konuştu:

“Daha geçtiğimiz günlerde Beylikova’da ender toprak elementleri pilot tesisimizi açtık. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın Eskişehir’e teşrifleri esnasında duyurduk. Dünyada bu elementleri üreten ülke sayısı iki elin parmağını geçmiyor. Bu türlü değerli bir üretimi biz artık Eskişehir’e yapacağız. Eskişehir’i bir yerde dünya ligine çıkartacağız. Yeniden Kırka’da bu yıl içerisinde lityum karbonat tesisimizin temelini atıyoruz. Türkiye Yüzyılı’nda yerli lityumumuzu cep telefonlarımızdan, tabletlerde, bilgisayarlarda kullanacağız. İnşallah yakında elektrikli arabalarda kullanmaya başlayacağız. Eskişehir’e bedel katan bu projeler, Türkiye’nin de gücüne güç katacak. Bu projeler vizyon projelerimiz. Bu projeler yerli ve ulusal üretimi keder edinenlerin, Türkiye sevdasıyla yananların yapabileceği projeler. Millete hizmet kederiyle dertlenenlerin yapabileceği projeler. Siyasi çıkar uğruna masalarda kirli hesaplar yapanların vizyonuyla olacak işler değil. Yanlışsız adımlarla ilerlediğimizi düşünüyorum ve inanıyorum. ‘Doğru vakit, yanlışsız adam’ diyoruz. Milletimiz biliyor, doğrusu nedir görüyor. Laf değil iş üretenlerin farkında. 14 Mayıs’ta inşallah halini bir sefer daha ortaya koyacak, büyük ve güçlü Türkiye’ye ‘evet’ diyecek. Üretimin, kalkınmanın yüzyılı, Türkiye Yüzyılı’na sahip çıkacak inşallah.”

Dönmez, Günyüzü ilçesinin yabancı, ithal gazla ısınmayacağına değinerek, “Biliyorsunuz gazı sisteme veriyoruz. Birinci yerli gazı kullanacak olan beldelerimizden, ilçelerimizden, kentlerimizden birisi olacaksınız. Hem de indirimli. Birinci ay gazınız bizden.” dedi.

AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Nabi Avcı ve Emine Işık Günay, Günyüzü Belediye Lideri Menderes Durgut ve ESGAZ Genel Müdürü Bülent Cantürk’ün de iştirakçilere hitap ettiği merasimde, Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun, Günyüzü Kaymakamı Gökhan Arslan, AK Parti MKYK Üyesi Burhan Sakallı, AK Parti Eskişehir Vilayet Lideri Süleyman Reyhan, AK Parti Eskişehir milletvekili adayları Hakan Çizmelioğlu ve Derya Çıraklı ile başka ilgililer hazır bulundu.

Bakan Dönmez ve beraberindekiler, ilçeye verilen doğal gaz için meşale yaktı.

Sümer Mahallesi’nde yaşayan Ali Ercan’ın konutunu ziyaret eden Dönmez, burada Büyük Birlik Partisi Genel Lideri Mustafa Destici ile telefonda görüştü.

Öte yandan Dönmez, ilçede YETERLİ Partiden istifa eden 4 ve Ulusal Yol Partisinden ayrılan 7 şahsa AK Parti’ye iştirakleri münasebetiyle rozetlerini taktı.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Dönmez: Güçte kelam sahibi ülkeler ortasına girdik

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin