İstek Kayaalp: 2024’te Olimpiyatla son noktayı koymak istiyorum

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Gurur Eroğlu, Türk güreşçilerin muvaffakiyetlerini sayarken insanların yorulduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı (AA) Spor Masası’na konuk olan Gurur Eroğlu ile Avrupa ve dünya şampiyonu ulusal güreşçi İstek Kayaalp, AA Spor Haberleri Genel Yayın Direktörü Ersin Şiyhan’ın sorularını yanıtladı.

Türk güreşinin “kendisiyle yarıştığını” tabir eden Eroğlu, “Gurur verici bir tablo. Geçen yıl 17 madalya rekorunu elde etmiştik. Bu Avrupa Şampiyonası’nda bir atletimiz bizi yanılttı. Şampiyonada 22-23 madalyaya güreştik lakin 17 madalyayla tamamladık. Başarılı olursanız tesir yaratırsınız. Geçen yıl 17 madalya, bu yıl tekrar… Başarımız tesadüf olamaz. Bu beşerler yaşayan efsane olduklarını dünyaya göstermiş atletler.” dedi.

Türkiye’nin gayret ettiği her tertipte tarihi muvaffakiyetler kazandığını lisana getiren Eroğlu, “Geçen yıl Dünya Şampiyonası’nda 65 yıl sonra 4 altın madalya kazandık. Türk güreşi olarak Avrupa’da, dünyada ağır sıkleti domine ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk güreşinin kutlu yürüyüşüne devam edeceğini vurgulayan Eroğlu, ulusal güreşçi İstek Kayaalp’in Rus sportmen Aleksandr Karelin’in rekorunu egale etmesine ait, “Çalışmanın, büyük düşünmenin canlısı İstek, karşımızda. Egale ettik, ‘şimdi geçeceğiz’ diyoruz. Bir yıldızın, inanan bir insanın neler başarabileceğinin göstergesi. Güreşçilerimizin başarılılarını sayarken insan yoruluyor. Türk güreşi nereden nereye geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tarifi yok”

Avrupa Şampiyonası’nda 12 defa kürsünün birinci basamağında yer almayı başaran İstek Kayaalp, “Rekoru egale ettim, hoş bir his, tanımı yok.” diye konuştu.

Hırvatistan’daki finalde yaşadığı sakatlık nedeniyle müsabakanın kuvvetli geçtiğini aktaran İstek Kayaalp, “Bu Avrupa Şampiyonası benim için çok değerliydi. Altında 12’ye ulaşmak çok güç. ‘Karelin’in rekorunu kırmak zor’ diyorlardı. Başarmak, egale etmek bize nasip oldu. Buna nazaran hazırlandım.” sözlerini kullandı.

“İnsan hayal kurup da söylediğini gerçekleştirmek için çok çalışınca başarabiliyor.” diyen İstek, şöyle devam etti:

“Yeter ki isteyelim ve çok çalışalım. İstikrarı korumak çok kıymetli. Çok atlet bunu kaldıramıyor, kaldırabilen başarıyor. Bunu istiyordum ve başardım. Ülkemiz, devletimiz bizi yetiştirdi ve bizden tek istediği madalya. Hizmet için ben de bunun karşılığını ödemeye çalışıyorum. Kampta, yediğim bir tabak yemeğin bile hakkını vermem gerektiğini söylerim. Kamptaki arkadaşlarımız da bunu düşünsün istiyorum. Ülkemize vefamızı gösteriyoruz.”

Raza Kayaalp, 3 şampiyonası kaldığını belirterek. “2024 yılında da muvaffakiyetleri tekrarlayıp son noktayı olimpiyatta koymak en büyük arzum. Allah çalışıyorsam nasip etsin. Emeğim rakibimden fazlaysa nasip olur şampiyonluk.” değerlendirmesini yaptı.

Final müsabakasında ayağımdan gelen bir ses duyduğunu lisana getiren İstek, “Bir ses geldi, o an ‘bitti’ dedim. Ayağa kalktım, baktım ağrı var lakin basabiliyorum, ‘dayanmam lazım’ dedim lakin farklı alacağım bir maçı 4 dakikalık bir acı ve vefatına savaşla bitirdim. Ayağımla ilgili sonuçlar bugün çıkacak kas yırtığı geçer eza olmaz düzeliriz.” sözlerini kullandı.

Şeref Eroğlu, İstek Kayalp ve Taha Akgül üzere dünya çapında tanınan atletlerinin yanına her gün yeni isimler eklediklerini belirtti.

Güreşte artık ekip hüviyetinin ön plana çıktığını anlatan Eroğlu, “Rıza Kayalp ve Taha Akgül’ün yanına biz Feyzullah Aktürk üzere ikinci Avrupa şampiyonluğunu kazanan bir sporcuyu koyduk. Daha 24 yaşında. Onun yanında 27 yaşında Burhan Akbudak var. Avrupa şampiyonu olmadan dünya şampiyonu oldu. Geçen sene yarı final maçında 5-0 galipti. Peş peşe maç verdi. Ona ceza verdim. Sen dedim ‘dünya şampiyonu olacaksın’. ‘Söz’ dedi ve oldu. Adem Burak Uzun Avrupa şampiyonası öncesinde kim biliyor, kim tanıyordu. Kim ona o bahtı verdi? Hem de dünya ve Avrupa şampiyonu Azeri sporcuyu yendi. Türk milleti olarak gurur duyduk. Özgür güreşte İbrahim Çiftçi’yi bulduk, 97 kiloda madalya aldı birinci kere. Emrah Ormanoğlu üçüncü oldu. Şu an 6 sıklette madalya almış bulunuyoruz. Bir grup hüviyetine büründürdük. Bayanlarda da durum bu türlü. Her gün bir isim daha geliyor. Yasemin Adar’ın yanına daima birileri geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bütün rekorlar kırılmak içindir, büyük düşüneceğiz, büyük oynayacağız”

Eroğlu, muvaffakiyetin lakin büyük hayal ve amaçlar koyarak elde edileceğine dikkati çekerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bütün rekorlar kırılmak içindir, büyük düşüneceğiz, büyük oynayacağız. Büyük hayallerimiz olacak. Bir federasyonun başarılı olabilmesi için idari, mali ve sportif açıdan başarılı olması gerekiyor. Biz bunların üçünü birebir anda halletmiş bir federasyonuz. 1923’te ilan edilen Cumhuriyet ile yaşıtız. Bizim aslında bunları çoktan aşmamız lazımdı. Ben geldiğimde Türk güreşini üç ağır sıklete sıkıştırmışlardı. Herkes işinde gücünde idi, ne de olsa İstek var, Taha var, Yasemin alır modu hakimdi. Hayır. Bizim bu türlü bir lüksümüz yok. Bugün biz neden ekip şampiyonu oluyoruz biliyor musunuz? Rıza’ya, Taha’ya ve Yasemin’e omuz veren genç kardeşlerimiz var zira. Oradan Burhan şampiyon oluyor, oradan Ali Cengiz geliyor şampiyon oluyor. 10 sıkletin 9’unda madalya için yarışan bir grekoromen grubu var. Bunlar kolay olmadı. Bu işini severek yapma sonucu oldu. Bundan sonra bayrak düşmesin diye söylüyorum atletlerimize, biz bırakacağız siz bayrağı devralacaksınız.”

“Güreş’te 112 Avrupa şampiyonluğumuz var”

Şeref Eroğlu, güreşin Türk sporunun lokomotifi olduğunu belirterek, “Bakın, saydım. 12 Rıza’da, 10’u Taha’da 6’sı Yasemin’de 28 eder. 6’da bende liderlerinde 34 eder. Bizim 112 Avrupa şampiyonluğumuz var. Bu çok büyük bir muvaffakiyet.” dedi.

Türkiye’nin olimpiyat tarihinde toplam 104 madalya kazandığın hatırlatan Eroğlu, “Bunun 66’sı güreşten geldi. Bunun 29’u da altın. Güreşi aldığınızda geriye pek bir şey kalmıyor.” ifadelerini kullandı.

Olimpiyatların değerine vurgu yapan Eroğlu, “2020 olimpiyatlarında ben olsaydım üçü de şampiyon olurdu. Ben tezli adamım. İstek seneye 35 yaşında olacak, 32 yaşında olmak çok daha farklı. Bu kadar seçkin İstek, Yasemin, Taha, Tokyo’da çok rahat şampiyon olabilirdi. Avrupa ve dünya şampiyonluğu bizde statüdür. İstek üç olimpiyatında da madalya aldı. Şayet olimpiyat altını da alırsa dünya ve Avrupa’dan sonra olimpiyatta olursa üçlemiş olacak.” tabirlerini kullandı.

“Biz yalnızca bu yılı ve seneyi değil, 2028 ve 2032’yi de düşünüyoruz.” diyen Eroğlu, şunları kaydetti:

“Rıza’nın 15 ayı var. Gün, hafta, ay tek tek planlayacağız. Bilimin bütün imkanlarını kullanacağız. İstek, Taha, Yasemin olimpiyat şampiyonluğu için en büyük aday. Paris’te üç olimpiyat şampiyonluğu alacağımıza inanıyorum. Rıza’nın olimpiyatta altın madalyası alarak mesleğini noktalaması onu destekleyen milyonların hayali. Taha’nın ikinci, Yasemin’in birinci olimpiyat altını olacak. İmkansız değil, çalışacağız. Yanlarında olmaya devam edeceğiz. Rıza’ya ‘sırtımda taşırım’ dedim, taşırım da. Ben o yükü taşırım. Gerekirse sakatlanırız, feda olsun. Rıza’yı bırakmayız. Onun idmanda oturması bile güreşçilere moral. Sporu seven bir Cumhurbaşkanımız var. Bize dayanak veren Gençlik ve Spor Bakanlığımız var. Biz yalnızca bu yılı ve seneyi değil, 2028 ve 2032’yi de düşünüyoruz. Bir olimpik atlet kolay yetişmiyor. Olimpiyatta halkımız ‘güreşçiler ne vakit çıkıyor’ diyor. Beklenilen, umulan olmak çok kutsal bir şey. Yaptığım işle de aldığımız mirasla da gurur duyuyorum. Bizim yolumuzu açan ağabeylerimiz olmasaydı olmazdık. Bu geleneği jenerasyondan nesle bir kültür üzere yanlışsız aktarılması lazım. Ne keyifli ki her şey Türk devleti, Türk güreşi için.”

“Hedefim 2024 Paris Olimpiyatları’nda alacağım altın ile bu işi tepede bırakmak”

Milli sportmen İstek Kayaalp, 2024 Paris Olimpiyatları’nda altın alarak mesleğini dorukta tamamlamak istediğini söyledi.

Büyük amaçlar için öncelikle küçük maksatları başarmak gerektiğini aktaran İstek, “Hedefim 2024 Paris Olimpiyatları ile bu işi dorukta bırakmak. Büyük amaçlar için küçük amaçları başarmak gerek evvel. Bu olimpiyat madalyasının yoludur. 13-14 ay kaldı. Çalışmalarımı sürdürüyorum. Başarılı olacağımıza inanıyorum.” dedi.

Güreşin kendisi için büyük bir tutku olduğunu anlatan İstek, şunları kaydetti:

“Çok severek yapıyorum. İnşallah tepede bıraktıktan sonra kendimi bir mühlet aileme ayıracağım. Avrupa’da 13 madalyam, dünyada ise 9 madalyam var. Yaşım ilerledi lakin bir evvelki Avrupa Şampiyonası’na nazaran yüzde 150 daha yeterliyim. Ben yeni çalışma teknikleriyle kendimi geliştiren bir sporcuyum. Klasik metotla gitmem. Eskisinden daha güçlü oluyorum. Buna inandığım için başarılı olacağımı düşünüyorum. Biz konforsuz bir alandan geldiğimizden muvaffakiyete gittik. Hayatın güç kurallarını biliyoruz. Güreşçi olmayı 6-7 yaşında istiyordum. Hayatımda tek amacım buydu. Sevdiğim işi yapıyorum. Alamazsam olimpiyat altınını köye göçeriz, Ay Vera’yı yetiştiririz.”

“Güreşte kulüpler çok önemli”

Rıza, güreşte kulüplerin çok kıymetli bir yer tuttuğuna dikkati çekerek, “Kulüpler çok kıymetli. Kulüp, sportmenlerin maddi geliri açısından çok değerli. Kulüplerimizin de çoğalması, şu anki kulüplerin elini taşın altına daha fazla koyması değerli. 18 yıldır Ankara Büyükşehir Belediyesinde, ASKİ Spor Kulübündeyim. Bu türlü kulüpler olduğu sürece olimpiyat atletlerini minderde tutabiliriz.” tabirlerini kullandı.

Sporu para için yapmadığını anlatan İstek, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Güreşi bilhassa 2020’den sonra para ya da ödül için yapmıyorum. Bu saatten sonra bizim için değerli olan ülkemize bir şampiyonluk daha kazandırabilmek. Maksadımız yalnızca bu, inanın. Futbolcunun bir yıl yatıp aldığını, 10 Avrupa şampiyonu, 3 olimpiyat şampiyonu olsak alamayız. Bizim gönlümüz güçlü. Güreşi ödül için yapmıyoruz, bir kere olsun muhabbetini de yapmadım. Ne ödül alıyoruz onu bile bilmiyorum. Her şey ülkemiz için.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstek Kayaalp: 2024’te Olimpiyatla son noktayı koymak istiyorum

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin