Bakan Varank’tan Kılıçdaroğlu’nun ‘ABD’li şirket’ vaadine karşılık

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN Türk Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk’ün TEKNOFEST’ten savunma sanayiine, imece uydusundan, Togg üretimine kadar gündemdeki mevzularla ilgili sorularını yanıtladı.

İşte Bakan Varank’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları:

Sayın Cumhurbaşkanımız Teknofest’e geldi. Hoş bir konuşma yaptı. Türkiye’nin uzay yolcularını tanıttı. O an alanda 360 bin kişi vardı. Bugün 600 binden fazla kişi ziyaret etti. Bu bizim için bir rekor. Tüm Türkiye’yi buraya bekliyoruz. Gelsinler havacılık gösterilerini izlesinler, gelsinler Türkiye’nin ürettiğini teknoloji mükemmellerini görsünler.

İMECE’DEN BİRİNCİ MANZARA GELDİ: 680 KM’DEN FOTOĞRAF ÇEKİYOR

İmece Uydusu, Türkiye’nin yerli ve ulusal olarak geliştirdiği birinci uydu. Birinci manzaraları çektik. Birinci fotoğrafı nerede çekeceğimizi belirlemedik. Uzaydan dünyanın rastgele bir yerinden manzara alabileceğiz. Bu uydu yerli ve ulusal olarak geliştirildi. Yerli ve ulusal projelerinde çalışılmıştı. Bunların bir kısmını hazır alımla bir kısmını da teknoloji alımıyla yapmıştık. İMECE içerisindeki komponetler de dahil olmak üzere yerli ve ulusal. Elektrikli itki sisteminden güneş panellerine kadar yerli. Elektrikli itki sistemini yapabilen dünyada birkaç ülke var. 680 km’den dünyanın rastgele bir yerinden manzara alabilecekler. İçerisindeki kamerayı Türkiye’den satın alan ülkeler var. Türkiye artık uydu kamerası üretip satabilen bir ülke pozisyonuna geldi. Bu şenliği gençlerimiz bu alanlara yönelsin diye yapıyoruz. Gençlerimizi yarıştırmalara yönlendiriyoruz. İlerde bu uydulardan daha âlâ uydu yapacaklar. 2018’de 20 bin gencimiz başvurmuştu. Artık ise 1 milyon gencimiz başvurdu TEKNOFEST müsabakalarına. Dünyada 1 milyon genci bu türlü yönlendirebileceğiniz öteki bir aktivite yok. Bu çapta dünyada öteki şenlik yok.

“BİLİM BEŞERLERİNE VE AR-GE’YE YATIRIM YAPIYORUZ”

Bizi eleştiriyorlar, ‘Seçim yatırımı yapıyorsunuz’ diyorlar. Biz Türkiye’nin kalkınmasının AR-GE ‘den inovasyondan geçtiğini biliyoruz. İktidara geldiğimizde 2 olan TEKNOPARK sayısını 98’e çıkardık. Şuan 90 bin araştırmacı çalışıyor. Bu altyapıya yaptığımız yatırımın karşılığını süratlice alıyoruz. TCG Anadolu’ya 7 yıl evvel başladık. 7 sene evvel 2023 seçimini düşünerek TCG Anadolu’ya başladığımızı tez ediyorlar. Şayet böyleyse hakkımızı teslim edin. Bunlar absürt argümanlar. GÖKBEY helikopteri kendi mühendislerimizle ürettik. ‘Bunu ürettiniz ancak motoru yerli mi’ dediler. Evet, motoru da yerli. Biz bu motivasyonu ülkeye hizmet etmekten alıyoruz. Cumhurbaşkanımız evvel savunma endüstrisinde maksatlar koydu. Bununla bağlı olarak endüstrinin her alanında katma paha yaratıyoruz. Bunu gençlerle yapıyoruz. Baykar’ın yaş ortalaması 28. 28 yaş ortalamasının ürettiği eserler dünya medyasında şuan. Bunun devam edeceğine inanıyoruz. Bilim beşerlerine ve AR-GE’ye yatırım yapıyoruz. 

“MUHTEMELEN GEMLİK’İ İTALYA’DA ZANNEDİYORLAR”

İlk günden alalım. Sayın Cumhurbaşkanımız bir davet yaptı. ‘Türkiye artık kendi arabasını üretmeli’ dedi. ‘Türkiye kendi arabasını üretemez’ dediler. ‘Türkiye’nin kendi arabası üretmesi intihardır’ dediler. Cumhurbaşkanımızın daveti karşılık buldu. 2019 yılında Türkiye’nin arabasını tanıttık. Biz araçları tanıttık, ‘Hani fabrikası’ dediler. Biz temelleri attık, ‘Bitiremezsiniz’ dediler. Fabrikayı yaptık, ‘İçeride ürettim yok’ dediler. Araçları ürettik, ‘Çok kıymetli satarsınız, kim alacak’ dediler. 170 bin vatandaşımız bunu almak için sıraya girdi. Artık ise ‘Bu araçlar yalnızca bakanlara ürettiler, İtalya’da üretildi, siz insanları kandırıyorsunuz’ dediler. Muhtemelen Gemlik’i İtalya’da zannediyorlar. Ben diğer bir tahlil bulamadım. Bursa’da milletvekili adayıyım. Her gün birine denk geliyorum ‘Ben Togg’da çalışıyorum’ diyor. Bu türlü bir vizyona yalnızca laf atmaya çalışıyorlar. Bu araçlar Gemlik’te üretiliyor. Vatandaşlarımızın araçları da teslim ediliyor. Teslimatlar başladı. Bu muhalefetle bu zihniyetle uğraş etmek bizi üzüyor. Ya tamam biz yapamadık siz yaptınız hoş olmuş deyin ne kaybederseniz. Bunu demiyorsunuz en azından kötülemeye çalışmayın. O kadar kılı kırk yararak çalışıyoruz. Bu aracın başına bir şey gelse çabucak gömeceklerini biliyoruz. Bunun üzere gurur projelerini vatandaşlara kazandırmaya devam edeceğiz.

“ATATÜRK HAVALİMANI’NIN YABANCI ŞİRKETLERE MUHTAÇLIĞI YOK”

Ortada bir ikiyüzlülük var. Kılıçdaroğlu, arkadaşları ve iştirak yaptıkları siyasi partilerdeki isimler biz ne vakit yüksek teknolojiyle alakalı bir işi girsek, uzay çalışmalarından bahsetsek, bizi eleştirdiler. Biz ne vakit uzay dediysek, ‘millet aç uzay çalışması yapmanın vakti mı’ dediler. Bunu diyenlerin ne vakit aklına uzay geldi de uzay çalışması yapacağız diyorlar. Siz uzay çalışması yapacaksanız bizi neden eleştirdiniz. Biz Uzay Ajansı’nı kurduk. Biz bu ajansı kurduk, CHP kuruluş kararnamesini iptal ettirmek için AYM’ye başvurdu. AYM’ye başvuracaksanız, sonra gelip diyeceksiniz ki, ‘Biz ABD’deki şirketlerle uzay merkezi kuracağız’. Bu bir iki yüzlülüktür. Samimi değiller. Kendisi soğanla görüntüler çekti. Soğanla gençleri kandırmaya çalıştı. Artık de ‘Uzay merkezi kuracağım’ diyerek gençleri kandırmaya çalışıyor. Bunların bu türlü bir kapasitesi yok. Bu şenliğin açılışının olacağı gün siz ‘ABD’li şirketi buraya getireceğiz’ diyorsunuz. ABD’ye gitmenize gerek yok. Biz aslında bu şenlikte uzaya dair argümanlarımızı ortaya koyuyoruz. Daha evvelki açıklamalarını hatırlayın. ‘Havalimanı yapacağız tekrar’ diyorlardı. Bundan da vazgeçtiler. Artık ‘ABD’li şirketi getireceğiz’ diyor. Atatürk Havalimanı’nın yabancı şirketlere gereksinimi yok. Biz kendi girişimcilik faaliyetlerimizi en hoş halde yapıyoruz. Biz burada gençleri esasen yetiştiriyoruz. İşte İMECE’yi yaptık. Ben muhalefetten TEKNOFEST’i yaptınız tebrik ederiz demelerini beklerdik. Geçen yıl Samsun’a geldi. 15 dakika gezip geldi. Ne bir teşekkür, ne de bir tebrik. Göstermelik gezdi ve gitti. Burada Türkiye’de yakaladığımız havayı devam ettirmeye çalışırken bunu demek buradaki insanların moralini bozmak demektir.

“UZAYA GİDEN BİRİNCİ TÜRK OLMAK BÜYÜK BİR GURUR”

Bakın iki tane uzay yolcusunu belirledik. Türkiye bugüne kadar hiç beşerli uzay çalışması yapmamış. Türkiye’nin orada olması lazımdı. Bu iki kardeşimiz bilimsel çalışma emelli gidecek. Bilim insanlarının yaptığı çalışmaları orada test edecekler. Tahminen biz çığır açıcı işler yapacağız. Araştırmaları uzay ortamında test etme talihi olacak bilim insanlarının. Gençlerin katma pahaya ilgisi olsun istiyoruz. Onların şimdiye kadar rol modeli yoktu. Bu uzay yolcularımız bayrağımızı orada temsil ettiklerin gençlerin önünde değerli bir rol modeli olacak. Gençleri bilime ve uzaya yönlendirecek. 2023’ün son çeyreğinde, bir Türk uzaya gidecek bilimsel çalışmalar yapacak ve Türkiye’ye dönecek. Türk uzay yolcularının seçim süreçleri çok güç süreçler. 36 bin bireyden 2 bireye düşebilmek kolay değil. 5 sefer uzaya girmiş bir astronot bu arkadaşlarımızla mülakat yaptı. O mülakatlardan geçmek kolay değil. İki Türk vatandaşını uzayla buluşturacağız ve geri dönecek. Büyük bir gurur. Uzaya giden birinci Türk olmak büyük bir gurur. Türkiye’yi en hoş biçimde temsil edecekler.

“14 MAYIS’TA KRİTİK BİR SEÇİME GİDECEĞİZ”

Seçim birinci çeşitte bitecek. Cumhurbaşkanımızın zaferiyle birinci çeşitte bitecek. Yalnızca HDP değil, Kandil’deki kelamda PKK yöneticileri Kılıçdaroğlu’na takviye açıklaması yapıyor. FETÖ’nün bütün temsilcileri Kılıçdaroğlu’na takviyeli ilgili açıklamalar yapıyorlar. Bu aslında bir konunun göstergesi. 14 Mayıs’ta kritik bir seçime gideceğiz. İki konuda karar vereceğiz. Türkiye tam bağımsız bir ülke mi olacak yoksa öbür ülkelerin kuyruğuna takılan bir ülke mi olacak. Tam bağımsız Türkiye istiyorsak Cumhurbaşkanımızın kaptanlığında yolumuza devam etmemiz lazım. Terör örgütlerini sevindirmemiz lazım. 2 terör örgütü Kılıçdaroğlu’nun yanında duruyorsa, milletimizin bunu düzgün değerlendirmesi lazım. Kandil’in yöneticileri her gün bir açıklama yapıyor. Hapishanelerdeki teröristleri hür bırakacağız diyorlar. Bu açıklamaları Kılıçdaroğlu’na güvenerek yapıyorlar. Kapalı kapılar akabinde bunların pazarlıklarını yaptıkları için bu kadar yürekle konuşuyorlar. Bunu yalnızca kendileri söylemiyor. KHK’lıları işe döndüreceğiz diyorlar. KHK’lı kim? Ordudan atılmış, rütbelerini terörist Fettullah Gülen’in taktığı askerleri ordumuza geri döndüreceğiz demek. Bu ülkenin altının oyulmasına nasıl müsaade edeceksiniz? Bunları diyenlerin bu ülkeyi hiçbir yararı olmaz. Bu pazarlıklar yapıldı. Teröristler bunun için bu kadar cesurca konuşabiliyor. Fakat milletimiz bunlara müsaade vermeyecektir. Milletimiz Cumhurbaşkanımızla yoluna devam edecektir.

“TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPARSANIZ, DÜNYADA ÖNCÜ OLURSUNUZ”

Bizim geleceği hedeflediğimiz işler var. Türkiye nükleer güce sahip bir ülke oldu. Bizim önümüzde farklı planlarımız var. Biz 100 yıl içerisinde kendi modüler ve farklı tip yakıtlarla çalışan nükleer santralimizi üreteceğiz. Bununla ilgili adımları atmaya başladık. Modüler toryumu da kullanacak bir reaktörü Türkiye’de inşa edeceğiz. Füzyon çalışmalarına yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bandırma’da borla ilgili tesis açtık, Gemlik’teki araba bataryası fabrikası. Bunları yaptıkça dünyayla yarışan Türkiye göreceğiz. Hibrit roket teknolojisi şuan dünyada çok yeni. Uzay çalışmalarında sıvı ve katı yakıtlar kullanılıyor. Bunların getirileri ve götürüleri var. İkisinin alternatifi olabilecek uzayda çalışabilecek hibrit roket motoru tasarladık. Bu roketin motorunu Ay misyonunda kullanarak dünyaya, ‘Biz uzayda çalışan bir hibrit motor geliştirdik’ diyeceğiz. Biz bu fırsat pencerelerini yakalamaya çalışıyoruz. Gerçek vakitte yanlışsız teknolojiye yatırım yaparsanız, dünyada öncü olursunuz. Önümüzde çok fırsat pencereleri var. Nereye yatırım yapmamız gerektiğini biliyoruz. Peyder pey hepsini yapacağız.

2025 yılında itibaren farklı modelleri Togg üretecek. Bunla ilgili altyapı hazır. Araçların dizaynlarını yapıyorlar. TCG Anadolu İzmir’de vatandaşlarımızla buluşacak. Orada da bu gururu vatandaşlarımız görecek. Ankara’nın bir belediye lideri var. TCG Anadolu’yu seçim otobüsüne çevirdiler. Ulusal projeyi bu türlü yaftalamak ne kadar güzel bir tabir… TCG Anadolu bu milletin gururu. Vatandaşımıza bu gururu yaşatmak hoş bir şey. Siz bunları siyaseten gündeme getirirseniz en büyük ziyanı siz verirsiniz. O denli nahoş tabirler var ki… İki bomba atsan batırırsın diyorlar. İnsaf diyoruz insaf. Vatandaşlarımıza bunların kanmayın gelin burada yapılanları görün diyorum.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Varank’tan Kılıçdaroğlu’nun ‘ABD’li şirket’ vaadine karşılık

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin