Bakan Alim’den 1999 yılı sonrası emekli olanlar için EYT açıklaması ve yeni müjde!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, zelzele bölgesindeki EYT’lilerin maaşlarının hesaplarına yatırıldığını ve 7 bin 500 TL üzerinden maaş alan emeklilere refah hissesi verileceğini açıkladı. Alım ayrıyeten 1999 yılı sonrası emekli olan vatandaşlar için de rastgele bir çalışma olmadığını duyurdu.

Bakan Alim’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ BU SORUNU ÇÖZDÜ”

“Bakan olmadan evvel bu EYT platformu ve örgütleri bana geldi. O vakit Toplumsal Siyasetler Heyeti Başkanvekiliyim. Onlarla görüştüm. Taleplerini dinledim. Orada bir haksızlık var. Hukukta temel prensip. Kanun çıkarıldıktan sonra geriye işletilmez. Ama geri işletilmiş. Sahip olunan emeklilik hakları kaybedilmiş. Bakan olmadan evvel bunu incelemiştim. Bununla ilgili çalışma yaptım. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu bana sordu. Kendisine izah ettim. Yapabilecek durumda mıyız dedi. Ben de çalışalım, kaynaklarımıza bakalım dedim. Bakan olduktan sonra da mevzuyu incelediğimizi, hususun karşık olduğunu söyledim. Eski sistemde elle yapılmış kayıtlar vardı. Evraklar var. Bunların birleştirilmesi lazım. Sayılar kaç muhakkak değil. Tam sayıyı bulmak için çalışma yaptık. Sonuç itibariyle sayıları bulduk, çalışmamızı bitirdik. Ekonomik maliyetinin hesabını yaptık. Bu hakkın verilmesi gerektiğini sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Sayın Cumhurbaşkanımız kararını verdi ve bu sorunu çözdü.”

“EYT’DE GECİKENLER MAAŞLARINI BİRİKMİŞ OLARAK ALACAK”

“EYT’de zelzele bölgesinde müracaat edenlere öncelik verdik. Birinci uygulamalar orada yapıldı. Artık 1 milyon kişi yaklaşık birinci maaşını aldı. Alamayanların kaybı yok. Hak etme günlerine nazaran, prim gün sayıları doldurma sayılarına nazaran her gün süreç yapılıyor. Ayda yaklaşık 30 bin bireye emeklilik bağlanıyordu. Artık biz bu sayısı 120 bine 130 bine çıkardık. Bizim SGK çalışanımız büyük bir hazırlık yaptı. Gecelerini gündüzlerine katarak çalıştılar. TBMM jest yaptı, onların fazla mesailerini artırdı. Fevkalade çalıştılar. 1 milyona giden sayı yaptılar. Gecikenler tasa etmiyorlar, zira birikmiş olarak alacaklar.”

“MAĞDURİYETİN SEBEBİ KANUNUN GERİYE GERÇEK İŞLETİLMESİ”

“Yeni kanuna nazaran girenler için bir mağduriyet yok. 1 gün sonra girmişseniz, 1 gün sonra size bir haksızlık yapılmıyor. Bilinen bir kanunla işe başlıyorsunuz. Mağduriyetin sebebi şu; kanunun geriye işletilmesi. EYT’de yaş ortalaması kaç? Bu bir ıslahattır nitekim. Hukuk kuralının ihlalinden dolayı mağduriyet oluşmuştur. Oradaki yaş ortalaması 49.9’du. Yaklaşık EYT 50 yaşına geldi. 50 yaş da genç natürel ki çalışanların için. 65’e kadar çalışabilir. Ancak 34 yaşında, 45 yaşında emekli olmanın getirdiği problemleri, emeklilik fonuna yapacağı yükü ortadan kaldırabilecek bir şey. Biz de yaklaşık alt sonu 3 çalışana bir emeklilik. Bu ıslahattan evvel 2.3 çalışana bir emeklilik düşüyordu. Artık bu sayı 1.9’a düşecek. Emeklilik sisteminin sürdürebilmesinde sorun çıkıyor. Bu sorunu Türkiye istihdam yaratarak aşacak. Büyüyerek aşacak. Türkiye bilhassa endüstride büyüyerek sorunu çözdü. Bunu daha da ileriye taşımamız lazım.”

“TÜRKİYE YÜZDE 5 BÜYÜRSE 800 BİN İSTİHDAM YARATIYOR”

“İşsizliği ortadan kaldıracak sihirli formül yok. Türkiye istihdam yaratacak. Türkiye’nin etkin nüfusun pasif nüfusa oranını sigorta sisteminin sağlıklı işleyişine nazaran düzenlemiş olacağız. Yani fonlarımız erimeyecek. Fransa’da 65 yaş krize sebep oluyor. Öbür ülkelerde 67 yaş. Avrupa ülkelerinin hepsinde. Orada yaşlı nüfus yüksek. Emeklilik sigorta sistemi kaldırmadığı için emeklileri. Biz hala genç nüfusuz. Türkiye’nin demografik fırsat penceresi açık bir ülke. Türkiye yüzde 5’in üzerinde büyüyorsa 800 bin istihdam yaratıyor. Yüzde 7 büyürse 1 milyon 200 bin istihdam yaratıyor. EYT’yi çözeceğiz dedim. Kamuoyuna da açıkladım, çözdük. Çözemezler diyenler vardı. 3600 Ek Gösterge’yi çözdük. 5 milyon 300 bin kişiyi ilgilendiriyordu. Evvel 4 küme giriyordu. Biz herkesi kapsayacak, 600 Ek gösterge vererek başladık. Birçok mağdur durumda olan vardı, hepsini çözdük. Kamu işçilerinin tarihinde yapılmış en esaslı düzenlemedir. Hem çalışırken fiyatlarında dengesizlikleri düzeltiyor hem emekli ikramiyelerinde ve maaşlarında çok önemli avantaj sağlıyor. Kamuda kontratlı işçi vardı. Takım kelamı verdik ve takım imkanı sunduk. Kontratlı işçi kamuda 32 çeşitti. Bunları düzenledik takım imkanı verdik. İsteğe bağlı verdik ve tamamladık. Süreksiz emekçi sıkıntısını çözdük. 12 ay çalışma imkanını getirdik. Devletin norm takımları var. Boş olan takımlara kıdem sırasına nazaran atanmasını kanunen düzenledik. Türkiye yaklaşık 1 trilyonun eşiğinde olan bir iktisat. Hasebiyle Türkiye’nin toplumsal harcamalara ayıracağı kaynak daha hudutlu. Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığımız çalışmalara, toplumsal siyasetlere öncelik verdik. Onun dayanağıyla yaptık.”

“TAŞERON EMEKÇİLERİ ÇALIŞMASI TAMAM, MECLİS AÇILINCA ÇÖZÜLECEK”

“Mazaret ve tayin üzere meseleler çözülebilir, onların imkanları var. Taşeron personelliği konusunda çalıştık. Her bir mevzuyu bir belge çalışmasıyla çalıştık. Bütün evrakları kapata kapata gittik. Dosyalarımızdan biri de taşeron işçiliğiydi. Sarsıntı oldu, çalışmalara orta verdik. En son oturuma süreksiz emekçileri yetiştirdik. Taşeron emekçilere kelam verdim. Önümüzde duruyor, bunu Meclis’i açar açmaz gerçekleştireceğiz. Seçime endeksliyerek konuşmuyorum. Seçimi aslında biz kazanacağız. Ben olurum yahut bir öbür arkadaşım olur.”

“EYT’LİLERİN TAMAMI MAYIS AYINDA MAAŞINI ALMIŞ OLACAK”

“EYT’de yığılma olmuyor. Onların hizmet birleştirmelerini SGK yapıyor. ‘Beklemede’ denilen evrak bedellendiriliyor. Uygun vakitte ona yanıt verilecek. Bu soruların en geç Mayıs ayı içinde yanıtını alacak. 1 milyona gerçek gidiyoruz. Toplam müracaat 1 milyon 700 bin civarında. Bir kısmı prim gün sayısı eksik, öbür kaideler tutmuyor. Öbür kurallar bedellendiriliyor. Çok standardize edilmiş süreçler. Kısa müddette onlar tamamlanacak. Süratli bir formda yanıt veriyoruz.”

“TARIMDA SİGORTA EVRAKI HAZIR, SİGORTASIZ KİMSE KALMAYACAK”

“Şu muştuyu vereyim. Meclis açılınca bitmiş çalışmalardan birisi küçük, mikro işletmeler, esnaf, küçük tüccar, çiftçinin prim gün sayıları çok yüksek. Bunları büyük işletmenin sahibiymiş üzere pahalandırmak yanlış. Bunları muhakkak bir ölçeğin altında olanları, yanında daha az kişi çalışanların prim gün sayılarını işçilerle tıpkı hale getirmeyi planlıyoruz. Tarımda başta çobanlar olmak üzere onların sigortalanmasını sağladık. Tarımda toplumsal sigortası olmayan hiç kimseyi bırakmayacak bir çalışmamız var. Yurt dışında çalışmış oradan emekli olmuş. Burada da çalışmış. Burada yanlış var. Toplumsal haklardan faydalanamıyor. Sıhhatle ilgili birçok şeyi çözdük. Türkiye’de tedavi olma yolunu açtık.”

“ASGARİ FİYATTA CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK ARTIRIMINI YAPTIK”

“Asgari fiyat konusunda Türkiye sahiden çok hassas davrandı. Geçtiğimiz sene Temmuz ayında yine düzenleme yapmak zorunda kaldık. Fiyatlar minimum fiyatı tahrip etti. Bu sene de kimsenin beklemediği artırımı yaptık. Cumhuriyet tarihinin en yüksek dolar bazında maaşı verdik. 8 bin 500 lira yüksek bir para mı? Değil. Bunun altına düşmemesi için belirledik. Taban fiyatı üste çektiğiniz vakit yüzde 50 artırım yaptınız diyelim. Minimum fiyatın üzerinde çalışanlar da patronlarından birebir oranda artırım istiyorlar. Yüzde 50 olmuyorsa yüzde 25 oluyor. Bütün fiyat sistemini üste hakikat değiştiriyoruz taban fiyatla. Minimum fiyatın öteki fiyatları düzenleyici tesiri var. Temmuz’da bunu değerlendireceğiz. Şu anda sayı vermeyi düşünmüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu hususları bir seçim vaadi haline getirmediğini biliyoruz. Minimum fiyat yılda 1 sefer düzenliyor. Lakin enflasyondan dolayı 6 ayda bir düzenledik. 8 bin 500 liranın gerçek tesirini Temmuz’da kıymetlendirmek gerektiğini düşünüyorum.”

BAKAN ALİM’DEN EMEKLİLERE YENİ MÜJDE

“Sayın Cumhurbaşkanımız bir konuşmasında bahsetti. Emeklilerle ilgili çalışmaları benden istedi. 6 ayda bir çalışanlarımızın, bilhassa kamu çalışanları, emekliler de onların içinde, maaşlarıyla ilgili düzenleme yapıyoruz. Temmuz’da hepsini kapsayan oranları düzenleme yapacağız. Aşağıdakileri üste, üsttekileri biraz daha üste taşıyacağız. Temmuz’da yasal olarak yapıyoruz. Refah hissesini bu sefer farklılaştırarak 7 bin 500 liranın üzerinde olanların da maaşlarını farklılaştıracak biçimde düzenliyoruz. Yaklaşık 7 bin 500 lira alanların sayısı 9 milyon. Toplamda 15 milyon emeklimiz var. 7 bin 500 TL üzerinden maaş alan emeklilere refah hissesi verilecek. Merhum Ecevit’in söylediği bir konu vardı: Taban fiyatın vergi dışı bırakılması. Birinci toplu mukaveleyi uyguladı lakin, parti programına aldığı minimum fiyatın vergi dışı uygulamasını gerçekleştiremedi. Onu uygulama fırsatını sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı ile yaptık. Merhum Ecevit’in yapamadığını yaptık. Taban fiyattan vergi almak toplumsal devlette olmaz.”

“KAMUDA TOPLU KONTRATLARIN ÖZEL BÖLÜME DE TESİRİ VAR”

“Şu anda kamuda 700 bini aşkın personellerle ilgili toplu kontratımız devam ediyor. Bir oransal artış yapacağız. Taban fiyatla olan emekçilerin 12 bin yahut 12 bin 500’e çekilmesi. Onların talep ettiği bir sayı var onların üzerinde. Toplu mukaveleleri Kamu Patron Sendikaları yapıyor. Ben orada devletin temsilcisiyim. Bugün yahut yarın bir ortaya gelecekler. Biz sonuncu kararı sendikalarımızla oturup çıkartacağız. Kamuda çalışanlarımızın alacağı fiyat düzeyleri olağanüstü değerli. Kamu kesimi işçileri özel bölüme de öncülük ediyorlar.”

“AKADEMİSYEN MAAŞLARINA DÜZENLEME YAPILACAK”

Şu anda uzman hekimin maaşı 58 bin lira. Kamuda çalışan hekimlere, sıhhat çalışanlarla ilgili düzenlemeler yapıldı. Bilhassa taban fiyatı üste çektiğiniz vakit, ‘iki katıydı bir katı oldu’ denebilir. Lakin kesinlikle şunu söylemem lazım; akademik işçinin maaşları yine düzenlenmesi gerekir. Bunda hiç tereddüt yok. Bunu düzenleyeceğiz. Akademik hayata başka çalışma yaptık. Detaylı olarak çalıştık. Ben akademisyenim, bu hususta kıymetli hassasiyetimin olduğunu kestirim edersiniz. Akademik hayatla ilgili kapsamlı düzenlemeyi Temmuz’da yapacağımız çalışma var. Ben üniversiteyi kıymetli görüyorum.

“STAJ MAĞDURLARI DİYE BİR KAVRAM HAKİKAT DEĞİL”

“Staj mağdurları diye bir kavram yanlışsız değil. Sıhhat sigortası kamunun verdiği bir şey. Kamu staj yapana ‘orada başına bir şey gelebilir, onun için ben sigorta ediyorum’. Bu bir eğitim süreci, hasebiyle orada mağduriyet kelam konusu değil. Toplumsal güvenlik sistemine kaydolmayı iş akdiyle gerçekleşen bir olayla başlatıyoruz.”

“TÜİK AVRUPA STANDARTLARINDA ÇALIŞAN BİR KURUM”

“Ben TÜİK’in memleketler arası standartlara uygun bir kurum olduğunu düşünüyorum. TÜİK yıllardır Türkiye’nin her tarafından birebir kentin içinde farklı segmentlerden bilgiler alarak sayıları açıklıyor. Kira ortalamalarını alarak binlerce şeyi kategorize ederek yapıyor. Ben TÜİK’in Avrupa standartlarında çalışan bir kurum olduğunu düşünüyorum.”

“İŞ VAKTİNİN TEKRAR DÜZENLENMESİ LAZIM”

“Geçtiğimiz sene bir kuruluşun düzenlediği toplantıda dedim ki, ‘Endüstri çağı başladığı vakit çalışma müddetleri 10 saatin üzerindeydi. 1 Mayıs’ın birinci aksiyonları 10 saati indirmek için gerçekleştirilmiş. Sonra 8 saat. 8 saat çalışan emekçi 1900’lerin başında ne kadar eser üretiyordu? Birebir iş kolunda bugün bir personel muhtemelen 4 saatte yahut 2 saatte üretir. Teknolojinin üretim sürecini ağır formda kullanılır hale geldiğinde çalışma müddetlerinin 8 saat olarak devam etmesi anlaşılabilir şey değildir diye konuşma yaptım. Sonraki gün birçok gazete Çalışma Bakanı mesaileri indirecek diye manşet attı. Çağımızda fiziki üretkenlik teknolojiyle harika artmıştır. Hasebiyle çalışma müddetlerinin kısaltılması gerektiği periyottan geçiyoruz. Türkiye’nin çalışma hayatını yine düzenlerken iş vaktini da yine düzenlemesi lazım.”

KAYNAK: HABERTÜRK

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Alim’den 1999 yılı sonrası emekli olanlar için EYT açıklaması ve yeni müjde!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin