7’li koalisyon devleti yıkanların izinde! İnanılmaz benzerlik: Tarih tekerrür mü ediyor?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Haber7 – ÖZEL

Osmanlı İmparatorluğu’nun son zamanında 600 yıllık devleti ayakta tutmak için dahiyane siyasetler geliştiren lakin içte ve dışta kirli ittifaklara maruz kalan Ulu Hakan Sultan 2. Abdülhamid Han‘a yaşatılanların bir benzerinin günümüzde tekrar sahneye konulduğu bedellendiriliyor. Sultan Abdülhamid Han’a karşı tezgahlanan karanlık senaryoların büyük ölçüde aynısının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a karşı sergilendiği belirtiliyor. Tarihin adeta tekerrür ettiği kirli ittifakların birbirine olan benzerliği, yalnızca isimlerin farklı olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor.

Sultan Abdülhamid Han’ın 1900’lü yılların Türkiye’sinde iktidardan indirilmesi sonrası devasa imparatorluğun çok kısa müddette darmadağın olduğu hakikati, günümüzde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik yıkıcı kumpasların ana gayesini bariz halde ortaya koyuyor.

HABER7 olarak okurlarımızı asırlık serüvene çıkarıyor, dünden bugüne kurulan kirli ve kanlı ittifakların nasıl tıpkı merkezlerden tıpkı taktik ve tıpkı paradigmalarla sahnelendiğini tarihe not ediyoruz…

► DÜN ABDÜLHAMİD, BUGÜN ERDOĞAN

Selanik merkezli ve Mason yoğunluklu Ermeni, Rum, Yahudi, Bulgar üzere birçok etnik ve dini yapıyı bir ortaya getiren İttihat ve Terakki Cemiyeti üyeleri tek bir bahiste anlaşmıştı. İttihatçıların tek amacı Sultan 2. Abdülhamid Han’ı indirip iktidarı ele geçirmekti.

“BUGÜNE KADAR YIKMAK İÇİN UĞRAŞTIK”

İttihat ve Terakki’nin önderlerinden Rahmi Beyefendi (Mustafa Rahmi Arslan), 2. Meşrutiyet’in ilanın akabinde Fransız Le Temps gazetesine 26 Temmuz 1908 tarihinde yaptığı açıklamada, tek hedeflerinin yıkmak olduğunu kaydetmişti. Rahmi Beyefendi yaptığı açıklamada, “Siyasi programımızı soruyorsunuz. Şimdilik bu türlü bir programımız yoktur. Bugüne kadar yıkmak için uğraştık. Artık Kanun-ı Esasi’yi harfiyen koruma etmeye çalışıyoruz. Badehu [Bundan sonra] memleketin atisi [ilerlemesi] için, terakkisi [yükselmesi] için çalışacağız.” tabirinde bulunmuştu. Lakin iktidarı darbeyle ele geçiren İttihat ve Terakki Cemiyeti, Osmanlı’yı 10 yıl bile yönetememiş ve ülkeyi yıkıma götürmüştü. Savaşın akabinde ise birden fazla işgal altında bıraktıkları ülkeden kaçmışlardı. 

Diğer taraftan proje üretemeyen 7’li koalisyonun tek anlaştığı husus, 1 asır evvel olduğu üzere bu milletin başkanını alaşağı etmek. Muhalefet, Batılı ülkelerin rahatsız olduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı iktidardan indirmek istiyor. ‘Tuvalet terliği’ni bile seçecek düzeye düştüğünü itiraf eden muhalif kümeler, “Erdoğan gitsin de ne olursa olsun” sloganı atmaya devam ediyor.

► O GÜN ‘KIZIL SULTAN’, BUGÜN ‘DİKTATÖR’

Osmanlı tahtında bulunduğu müddet içerisinde Osmanlı’nın ömrünü 33 yıl uzatan Sultan 2. Abdülhamid’e karşı o periyot ‘kızıl sultan’ iftirası dahi atılmıştı.

Dününün muhalifleri, kendi suikastçisi Belçikalı Edward Jorris’i bile affeden Sultan 2. Abdülhamid Han’a ‘zalim’ ve ‘istibdatçı’ derken, bugünün muhalifleri ise kendisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘diktatör’ deme özgürlüğü buluyor.

HEP BİREBİR MAVALI OKUYORLAR: KAHROLSUN İSTİBDAT

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, çıktığı her konuşmada, İttihatçılara nazire yapar üzere “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet” sloganları atması dikkat çekiyor. 

► O GÜN İNGİLTERE VE FRANSA, BUGÜN ABD

Rahmi Beyefendi, yeniden tıpkı Fransız gazetesine yaptığı açıklamada, İngiltere, Fransa ve İtalya’ya sırtlarını dayadıklarını açıkça itiraf etmişti. Rahmi Beyefendi, yaptığı skandal açıklamasında, “Umûr-ı hariciyeye [dışişleri meseleleri] gelince. Özellikle ahrar-ı akvamın [hürriyetçi toplumların], İngiltere’nin, Fransa’nın, İtalya’nın muavenetine [yardımına] itimadımız vardır.” diye konuşmuştu.

“ERDOĞAN’I SEÇİMLE DEVİRECEĞİZ”

Bugün ise muhalefet ABD ve Avrupa tarafından takviye görüyor. Ağustos 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı maksat alan ABD Lideri Joe Biden, Türkiye’ye siyasi müdahalede bulunmak ve AK Parti’yi iktidardan indirmek için muhalefete dayanak vereceklerini söylemişti.

“Bence ona (Erdoğan’a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif başkanları desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım. Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli.” sözünde bulunan Joe Biden, “Çok telaşlıyım. Fakat benim yaptığım üzere muhalefetle direkt temasa geçip Erdoğan’ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği ögelerinden daha fazla randıman almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile…”

DÜN DE BUGÜN DE BATI’YA AŞIKLAR

Bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şartsız uyacağını açıklayan ve Batı ile bağları tepeye çıkaracağını tabir eden Millet İttifakı üzere İttihatçılar da Batı hayranlığında çok ileri gitmişti.

İngiltere’den atanarak İstanbul’a 31 Temmuz 1908’de gelen İngiliz büyükelçisi Gerard Lowther’in arabasının atlarını Sirkeci garında söken İttihatçılar, Galata’nın sarp sokaklarından geçerek İstiklal Caddesi’nde bulunan İngiliz Büyükelçiliği’ne kadar kendi kol güçleriyle arabayı çekmişti.


► O GÜN ŞERİF HÜSEYİN, BUGÜN ÖCALAN

Sultan 2. Abdülhamid Han’ın darbe ile tahttan indirilmesinin akabinde İttihatçılar, Şerif Hüseyin’i salmıştı. Abdülhamid Han’ın 18 yıl İstanbul’da göz mahpusunda tuttuğu ve İttihatçıların ise iktidara gelir gelmez Hicaz Buyruğu yaptığı Şerif Hüseyin, çok geçmeden Osmanlı Devleti’ne isyan ederek Mezopotamya ve Arabistan topraklarını vatandan koparmıştı.

7’li koalisyon ortağı HDP’nin yaptığı açıklamalara nazaran ise, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın özgür bırakılacağı belirtiliyor. Koalisyonun alacağı bu türlü bir karar, Türkiye’nin bölünme tehlikesiyle karşı karşıya kalma tasasına neden oluyor.

OSMANLI’NIN KARAYILAN’I: YANE SANDANSKİ

Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda terör faaliyetleri yürüten ve Makedonya ile Bulgaristan’ı koparan teröristbaşı Yane Sandanski, İttihatçılarla işbirliği yapmıştı. Sandanski, Hareket Ordusu ile 2. Abdülhamid Han’ı tahttan indirilmesinde rol oynamıştı.

 


► O GÜN TAŞNAK VE HINÇAK, BUGÜN FETÖ VE PKK

İttihatçılar, Doğu’da terör estiren Ermenilerden oluşan Taşnak ve Hınçak teröristleri ile Balkanlar’da terör faaliyetleri yürüten Rum ve Bulgar komitacıların bulunduğu teröristlerle bile işbirliği yapmıştı.

Bugün ise Millet İttifakı, terör örgütü PKK’nın siyasi kanadı HDP ile yol yürüyor. Kılıçdaroğlu’nun kendilerine kelam verdiğini söyleyen HDP’liler, başta HDP eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş olmak üzere terör ile iltisaklı tüm mahkumların çıkarılacağını açık açık itiraf ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devirme gayesiyle bir ortaya gelen 6’lı koalisyon masasının cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, KHK ile devletten uzaklaştırılan FETÖ’cüleri tekrar misyonlarına atanacağını vadediyor.

AMERİKA’DA BİRLİKTE KUTLADILAR

İkinci Abdülhamid Han’ın birinci 2. Meşrutiyeti ilan etmesi üzerine Amerika’da özel bir davet ile kutlanmıştı. Kutlamaya Amerikan yöneticiler, Ermeni Hınçak Cemiyeti üyeleri, İbraniler ve Arnavutların yanı sıra Türkiye’den de İttihat ve Terakki Partisi üyeleri katıldı.

Günümüzde de Erdoğan’ı devirmek için “okyanus ötesinde” planlar, tezgahlar ve kutlama hazırlıkları sürdürülüyor.

İTTİHATÇILAR DAĞA ÇIKIP TERÖR BİLE ESTİRDİ

Sultan 2. Abdülhamid’e Meşrutiyet’i tekrar ilan ettirmek üzere başlattıkları isyan başlatan Enver, Resneli Niyazi ve Eyüp Sabri beyefendilerin emirlerindeki askerî birlikler ve bunlara katılan sivil gönüllülerle 10 Temmuz 1908’de Balkan dağlarına çıkmış ve 2. Meşrutiyet’in ilanına kadar ülkede terör estirmişti. 

 

► DÜN ‘TEMBEL VE BİLGİSİZ HALK’, BUGÜN ‘KOYUN MİLLET’

O devir İttihatçı kümeler, Sultan 2. Abdülhamid Han’a karşı ayaklanmayan halk maksat alınmıştı. Gazetelerde halka ‘tembel ve cahil’ hakaretleri edilmişti.

Bugün ise yeniden birebir hakaretlerle millet aşağılanıyor. Çeşitli ortamlarda “Bidon başlılar, göbeğini kaşıyan adamlar, koyun millet” sözleriyle millet tahkir ediliyor.

► DÜN HİCAZ DEMİRYOLU, BUGÜN TOGG

Ağustos 1904’de İttihatçılar, Sultan Abdülhamid’in çılgın projesi olan Hicaz Demiryolu için “Büyük yalan” sözüyle haberler yaptırmıştı. Yapılan başka projelere de çeşitli çamurlar atılmıştı.

Bugün de birebir hali sürdüren muhalefet, yerli ve ulusal otomobil TOGG’un İtalya’dan geldiği palavrasını ortaya atıyor.

Muhalefet, öteki projeleri de çeşitli palavralarla karalamayı sürdürüyor.

 

 

► ‘KAÇACAK’ DİYORLARDI KENDİLERİ KAÇTILAR

Bugün AK Partililere yönelik 14 Mayıs’tan sonra ‘kaçacaklar’ algısı yürütülürken dün de İttihatçılar tarafından Sultan 2. Abdülhamid Han’ın kaçacağı palavrası ortaya atılıyordu.

Haziran 1897’de Osmanlı gazetelerinde “Sultan servetini Avrupa’ya kaçırıyor, kendi de kaçacak” sözleri yazılmıştı.

Ancak ülkeden kaçanlar, 2. Abdülhamid Han değil, propaganda yapan ve savaş sonrası ülkeyi işgale teslim eden İttihatçılar olmuştu.

__________________

10 YILDA DEVLETİ PARAMPARÇA ETTİLER

İttihat ve Terakki Fırkası üyeleri, 2. Meşrutiyet’in ilanı süreci ve sonrası Osmanlı’yı yıkıma götürdü. 23 Temmuz 1908’de meşrutiyet ilanı ile tekrar açılan Osmanlı Meclis-i Mebusanı’na, kurulan 7 partiden Rum, Ermeni, Slav ve Museviler vekil olarak girdi. Padişahın yetkileri kısıtlandı, Meclis’in ve hükümetin yetkileri artırıldı. Kısa müddet sonra 31 Mart olayları patlak verdi. ‘Yeni hükümete karşı isyan’ olarak nitelenen olaylardan Sultan Abdülhamid’i sorumlu tutan İttihatçılar, 1909 yılında padişahı indirerek yerine 5. Mehmet Reşat’ı getirdi. Sultan 2. Abdülhamid Han’ın tahttan indirilişinden birkaç ay sonra Bulgaristan, Bosna, Girit tek kurşun atmadan kaybedildi.

1908’de idaresi ele geçiren, 1909’da Sultan 2. Abdülhamid’i tahttan indiren İttihatçılar, ülkeyi hiçbir münasebet bulunmazken Almanya‘nın safında 1. Dünya Savaşı’na soktu. 10 yılda batağa sürükledi ve Osmanlı Devleti dışarıdan ataklar, içeriden ihanetlerin tesiriyle tarih sahnesinden çekildi. İttihatçıların birden fazla ise ülkeden kaçarak vatan topraklarını düşman işgaline bıraktı.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
7’li koalisyon devleti yıkanların izinde! İnanılmaz benzerlik: Tarih tekerrür mü ediyor?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin