Bakan Nebati’den emeklilere refah hissesi açıklaması!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Nebati’nin açıklamaları şu formda: “Bugün burada, Anadolu’nun en büyük ticaret ve sanayi merkezlerinden biri olan Kayseri’de siz bedelli iş insanlarımızla bir ortaya gelmekten büyük memnuniyet duyuyor, hepinizi hürmetle selamlıyorum.   

Bu yıl yaşadığımız ve asrın felaketi olarak nitelendirilen sarsıntıdan olumsuz etkilenen vilayetlerimizden biri olmasına karşın, birinci günden itibaren kendi kahırlarını bir kenara bırakarak zelzele bölgesine acilen yardımları intikal ettiren, etraf vilayetlerden gelen on binlerce depremzedeye sofrasını, konutunu açan Kayserili kardeşlerime devletimiz ve milletimiz ismine teşekkür ediyorum.    

Biz o denli bir milletiz ki yaralarımızın sarılması noktasında tekrar çok süratli formda tek yürek olarak sarsıntı ve sel bölgelerindeki kardeşlerimizin yanına koştuk.  

Depremzede kardeşlerimizin yaralarını süratle sarmak için tüm kurumlarımızla birlikte canla başla çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz.  Bu kapsamda; Zelzeleden etkilenen vatandaşlarımıza ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına nakdi yardım yapıyoruz.  

”100 MİLYAR LİRALIK KAYNAĞI KULLANDIRIYORUZ”

Deprem felaketi sonrasında afetzedelerin muhtaçlıklarının süratli bir formda karşılanması hedefiyle birinci etapta bütçeden ayırdığımız yaklaşık 100 milyar liralık kaynağı kurumlarımıza kullandırıyoruz.  

DASK kapsamında yaklaşık 22 milyar lirayı aşan hasar ödemesinde bulunduk. 

”113 BİN KONUTUN İMALİNE BAŞLADIK”

İnşaat sürecine de süratle başlamış bulunuyoruz. 11 vilayetimizde tam 113 bin konutun imaline başladık.  

Deprem felaketinin akabinde vatandaşlarımızı ve gerçek kesimimizi destekleyici başka önlemleri de süratle hayata geçirdik.  

Kayseri dahil sarsıntıdan etkilenen vilayetleri zorlayan sebep kapsamına aldık. Bölgedeki vergi yükümlülüklerini erteledik.   

Kısa çalışma ödeneği ve nakdi fiyat takviyesi uygulamalarını zelzele bölgesindeki istihdamı güçlendirmek için devreye aldık. 

Toplum Faydasına Çalışma Programı ile zelzele bölgesinde sağlanan istihdamı bilhassa muhtaçlık sahibi ailelere öncelik verecek halde 50 bin şahsa çıkarttık. Deprem bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler için Hazine Dayanaklı Kefalet Sistemi kapsamında “İşletme Masrafları ve Yatırım Takviye Paketini” devreye aldık.  

Bu dayanak paketleri kapsamında hâlihazırda 10,4 milyar liralık kredi hacmine ulaşılmış olup kullandırımlar devam etmektedir. 

”KGF LİMİTİNİ 400 MİLYAR LİRAYA YÜKSELTTİK”

KGF paketlerinin hacminde artışa giderek 250 milyar liralık KGF limitini tam 400 milyar liraya yükselttik. Bunun 50 milyar lirasını direkt sarsıntı bölgesinde kullanılmak üzere vatandaşlarımızın istifadelerine sunuyoruz. 

”TOHUM TAKVİYEMİZİ YÜZDE 100 ARTIRDIK”

Bölgedeki esnaf, sanatkârlar ve çiftçilerimizin kredi ödemelerini erteledik.                               

Büyükbaş için 500 lira, küçükbaş için 50 lira yem takviyesi sağladık. Zelzele bölgesindeki vilayetlerimizde sertifikalı tohum desteğimizi yüzde 100 artırdık.   

6.000 yıllık tarihi geçmişi ve coğrafik pozisyonunun tesiriyle her devranda ehemmiyetini korumuş Kayseri ilimiz bugün ülkemizin kıymetli bir ticaret ve sanayi merkezi pozisyonundadır. 

Kentimiz, bereketli toprakları, teşebbüsçü ve dinamik insan kaynağıyla son 21 yılda değerli ölçüde gelişen, kalkınan vilayetlerimizden biri olmayı başarmıştır.  

2021 yılında, 2004’e nazaran sanayi bölümünün vilayetimizin ulusal geliri içindeki hissesi yüzde 27’den yüzde 36,8’e çıkmıştır. 

”KAYSERİMİZ İHRACATINI 11 KATTAN FAZLA ARTIRDI”

Kayserimiz, ihracatını 2002’ye nazaran 11 kattan fazla artırarak 2023 Mart ayı prestijiyle yıllık olarak 3,9 milyar dolara yükseltmiştir. 

Siz iş insanlarımızı bu başarılarınızdan ötürü tebrik ediyorum. Gösterdiğiniz bu uğraşın her vakit destekçisi olacağız.  

Kayseri’ye sağladığımız takviyeleri her geçen gün artırmaktayız. 

2022’de Kayseri’de sağladığımız 341 adet teşvik evrakıyla yatırımın artmasına katkı sağladık. 

2023’ün birinci 2 ayında da Kayseri’de yatırım yapmak isteyen müteşebbislere yönelik 53 adet teşvik dokümanı düzenledik.   

Böylece, 1,3 milyar liralık sabit yatırım yapılmasını ve 711 şahsa iş imkânı sağlanmasını hedefliyoruz. 

Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat gayeleri doğrultusunda ülkemize katma paha sağlayacak projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. 

Kamulaştırma çalışmaları devam eden Kocasinan Tarıma Dayalı İhtisas OSB’miz ile birlikte Kayseri’de OSB sayısı 4’e ulaşacaktır. 

Ayrıca, vatandaşlarımızın taze ve ucuz sebze-meyveye ulaşmalarını sağlamak için hayata geçirmeyi planladığımız Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB’mize hukukî kişilik kazandırdık. 

”KAYSERİDE 3,7 MİLYAR LİRA HAZİNE DAYANAKLI KREDİ KULLANDIRDIK”

Kayseri’de ziraî üretimi daha da artırmak için 2022 yılı içinde Kayseri’deki 13 bin 126 ziraî üreticimize yaklaşık 3,7 milyar liralık Hazine faiz takviyeli kredi kullandırdık.  

2023 Ocak-Mart periyodunda de toplam 6.312 üreticiye 1,4 milyar liralık Hazine faiz dayanaklı kredi kullandırdık. 

Hizmet ve eser siyasetini düstur edinmiş bir iktidar olarak, yaptıklarımız yapacaklarımızın göstergesidir diyor, yapılanlarla yetinmeyerek ülkemizi şahlandıracak yepisyeni yapıtlara imza atıyoruz. 

Kayserili kardeşlerime buradan hoş bir haber de vermek isterim. Yerköy-Kayseri Süratli Tren Projesine ait olarak bildiğiniz üzere çalışmalarımıza devam ediyorduk. Projemizde kıymetli bir evreyi daha geride bıraktık ve dış finansman mukavelelerimizi imzaladık. Yaklaşık 1,2 milyar avroluk dış finansman temin ettik. Hem Kayserimize hem ülkemize güzel, uğurlu olsun!  

Projemizin sonuçlanmasıyla birlikte, Kayserimizin lojistik potansiyelini kullanıp, yatırım ve istihdam için daha fazla alan açmış olacağız. Ülkemize daha fazla yatırım getirebileceğiz.  

Bu projenin devreye girmesiyle mevcut konvansiyonel demiryoluyla 7 saatte sağlanan Ankara – Kayseri ulaşım mühleti 2 saate düşecek. Hem yük nakliyatı hem de vatandaşlarımızın ulaşımları çok daha kolay hale gelecektir.  Böylelikle, ülkemiz milyarlarca dolar tasarruf da sağlayacaktır. 

Biliyorsunuz yıllarca bu ülkede “hep adamlar yapmış abi” üzere kelamlar kullanıldı. Ama bizler Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her gün tarih yazmaya devam ediyoruz. 

”TOGG SATIŞLARINA AVANTAJLI KREDİ İMKANI SAĞLIYORUZ”

Milletimizin 60 yıllık hayali olan yerli ve ulusal bir otomobil yapacağız dediğimizde birileri evvel bu ülke otomobil mı yapabilir? Sonra kısa müddette mi yapabilir? Sonra yaptıkları otomobilin şu kadarlık kısmı yerli değil diyerek eziklik psikolojisini sürdürdü.  

Ama bu 60 yıllık hayali yollara çıkararak; yapılamaz denilen birçok projeyi hayata geçirerek onları da bu eziklik psikolojisinden kurtarıyoruz. 

Ancak kimileri çıkmış yeniden diyor ki millet bu arabayı nasıl alacak. 

Ona da karşılığımız var: Togg satışlarında kamu bankalarımız aracılığıyla avantajlı kredi imkânı sağlıyoruz.

”KREDİ KULLANIM MEBLAĞLARINDA ALT SONU YÜKSELTTİK” 

20 Yerli elektrikli araçlarımıza erişimi kolaylaştırmak gayesiyle kredi kullanım meblağlarında alt sonunu yükselttik. Ülkemizin güç bağımsızlığı yolunda tarihî bir adım olan Karadeniz Doğal Gazı’nı keşiften yalnızca 32 ay sonra hızla devreye aldık. 

Bu sayede, 1 yıl boyunca konutlarımızdaki mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gaz fiyatsız verilecektir.                  

Ayrıca önümüzdeki 1 ay boyunca konutlarımızda ısınma dâhil tüm doğal gaz tüketiminden de fiyat alınmayacaktır. 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne nükleer yakıtı getirdik. Böylelikle, santralimiz nükleer tesis hüviyeti kazandı. 

İMECE yer müşahede uydusunu uzaya uğurladık. 

Savunma sanayiinde TCG Anadolu Gemisi, Altay Tankı, birinci özgün helikopterimiz GÖKBEY, Hürjet, insansız savaş uçağı Kızılelma ile pek çok kıymetli projeye imza attık. 

Ticari araçlarda ÖTV muafiyeti sağlıyoruz.

Basit tarz dışında kalan 13 Büyükşehrimizdeki 80 bin pazarcı esnafımızın çıkarlarını da kolay yöntem kapsamına dâhil ediyoruz. 

Kentsel dönüşümü “yarısı bizden kampanyası” ile destekliyoruz. 

Başvuran toplam 4.300 engelli öğretmenimizden birinci etapta 3.500’ünü sonrasında ise kalan 800 öğretmenimizin de atamasını yaptık. 

Mayıs ayı başında da kontratlı 45 bin öğretmenimizin atamasını yapacağız. 24 Böylece sözleşmeliden memur statüsüne geçen öğretmen sayısı 93 bin 272 olacaktır. 

Önümüzdeki periyotta ülkemizin ürettiği doğal gaz ve petrol gelirlerinden ayrılacak kaynakla Aile ve Gençlik Bankası kuracağız. 

”EMEKLİLERE REFAH HİSSESİ DÜZENLEMESİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Bakanlığımıza nitelikli 3.220 işçi alımı yapacağız. EYT taleplerini karşıladık, en düşük emekli maaşını yükselttik. Ayrıca, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere refah hissesi verecek bir düzenleme üzerinde de çalışıyoruz. 

Yakında Sunacaklarımız Ankara ve İstanbul’a yeni metro çizgileri kazandırdık. Ankara-Sivas Süratli Tren Çizgisini açtık. Ankara-İstanbul Muhteşem Süratli Tren Sınırı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

”AVRUPA’NIN EN UZUN TÜNELİNİ HİZMETE SUNACAĞIZ”

Avrupa’nın en uzun tüneli Yeni Zigana Tüneli’ni yakında hizmete sunacağız.        

Onlarca yılda hazırlanıp tamamlanabilecek bu asırlık yapıtları, Elhamdülillah, ülkemize yalnızca birkaç yılda kazandırmak bizlere nasip oldu. 

Bizim milletimiz çok uygun bilir: Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 

Bizler, Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde, laf değil iş üreten, milletimize hizmet üreten, en şiddetli problemlere isabetli tahliller üreten taraftayız. 

Durmadan, yılmadan, yorulmadan ve savrulmadan işimize odaklanarak, bu güzelim ülkeye ve insanımıza eserler kazandırmaya, hakikat vakitte gerçek adımlar atarak daha da güçlenmeye devam edeceğiz.  

Değerli Dostlarım, Asrın felaketi elbet milletçe hepimizi derinden sarsmıştır. Fakat ülke ekonomimiz üzerindeki tesirinin hudutlu ve süreksiz olacaktır.    

İlk sinyaller de açık bir formda buna işaret ederken, makro göstergelerimizdeki manzara de pek olumludur. 

Son devir öncü göstergelere bakıldığında bunu net bir formda görüyoruz:  

Mart-Nisan devrinde, Gerçek Kesim İnanç Endeksi 11 ayın en yüksek düzeyine ulaşmıştır.   

Keza Tüketici İnancı, Kapasite kullanım oranı, PMI, ihracat ve Kurulan şirket sayısı yeniden artış göstermiştir. 

”TURİZM GELİRİ TÜM VAKİTLERİN EN YÜKSEK PERFORMANSINI YAKALAMIŞTI”

Turizm geliri yılın birinci çeyreğinde tüm vakitlerin en yüksek ilk çeyrek performansını yakalamıştır. 

Bu göstergelerdeki süratli toparlanma, güçlü istikrar ortamının süreceğine dair milletimizin inancının arttığını ortaya koymaktadır.

Tüm gönül coğrafyamızı uğraşla ve zerafetle imar etmiş olan Kayserili Mimar Sinan -mekanı cennet olsun- şöyle söylemiş: ”Biz hizmetimizi Allah için yaptık, mükâfatını da ahirette bekliyoruz.” 

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bizler de “Halka hizmet Hakk’a hizmet” anlayışıyla gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.    

Milletimize her gün yeni bir asırlık eser kazandırıyor, tüm ortak hayallerimizi tek tek gerçeğe dönüştürüyoruz. Ve artık Türkiye Yüzyılı önümüzde uzanıyor. Burada duracak mıyız? 

Elbette hayır. Hakikat vakitte yanlışsız adımları atmaya, güçlenerek yol alamaya devam edeceğiz. Allah’ın müsaadesiyle 5 sene sonunda; 

1 buçuk trilyon dolar ulusal gelir büyüklüğüne ve 16 bin dolarlık kişi başı gelir seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz. 

”İHRACATIMIZI EN AZ 400 MİLYAR DOLARA YÜKSELTECEĞİZ”

Toplam istihdamı 38 milyona, İhracatımızı en az 400 milyar dolara, Turizm gelirlerimizi de 100 milyar dolara yükselteceğiz. Ve bunların tamamını, yeniden yan yana, tekrar birlikte başaracağız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Nebati’den emeklilere refah hissesi açıklaması!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Kıbrıs Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin